Evropské i americké výnosy rostou. Dolar proti euru sílí zpět k hranici 1,1300 EURUSD. Měny regionu včera vinou rizikově averzní nálady oslabily. Koruna se krátce posunula nad 24,60 za euro, dnes ráno se obchoduje pod touto hranicí.

Červený Černý pátek

Zdroj: Depositphotos

Minulý pátek dosáhl index S&P 500 největšího propadu od února tohoto roku. Klesly ceny prakticky všech akcií, které jsou v něm zahrnuty. Pokles byl tažen zejména společnostmi s největším podílem (např. skupina FANGMAN – Facebook, Apple, Netflix, Google, Microsoft, Amazon a Nvidia).

Pro názornost přikládám obrázek, u kterého platí, že čím větší plochu zde daná akcie zaujímá, tím větší má tržní kapitalizaci, a tedy i podíl v celém indexu S&P 500.

Zdroj: FinWiz
Zdroj: FinViz

Ceny rostly pouze u malé řady z nich, přičemž největší růst zaznamenaly akcie společností Moderna (+20,57 %) a Pfizer (+6,11 %). Cena žádné jiné akcie zastoupené v indexu nevzrostla o více než 4 %.

Spolu s indexem S&P 500 samozřejmě klesaly hodnoty i dalších akciových indexů. Pojďme se nyní zaměřit na nejvíce ztrátové akcie v každém z nich.

U indexu DJIA není výrazně zastoupené žádné odvětví. A to i díky struktuře indexu a faktu, že se skládá pouze z 30 společností. Pětice akcií s největším poklesem je tato:

Zdroj: Charles Bridge Investment
Zdroj: Charles Bridge Investment

Těsně za nimi je na 6. místě Apple následovaný Coca-Colou. V obou případech tedy bez shodného zaměření s některou výše uvedenou společností.

Pětice nejvíce klesajících akcií z indexu S&P 500 je následující a je zde zastoupen pouze jeden obor – cestovní průmysl.

Zdroj: Charles Bridge Investment
Zdroj: Charles Bridge Investment

Stupně vítězů obsadily loďařské společnosti následované aerolinkami a společnost zajišťující cestování po celém světě.  Do první desítky se dostaly další dvě letecké společnosti – American Airlines a Delta Air Lines

Na trhu Nasdaq nejsou klesající akcie nijak koncentrovány do jednoho oboru.

Zdroj: Charles Bridge Investment
Zdroj: Charles Bridge Investment

Podobně jako v DJIA na dalších místech nejsou společnosti propojené s výše uvedenou pěticí. Jde o Applied Molecular Transport a Centennial Resource Development.

Doplnění historie – níže přikládám graf ukazující vývoj S&P 500 od Dne díkuvzdání do konce roku za posledních 30 let. Růst akcií zatím výrazně vede poměrem 23:7. Letošní výsledek bude nicméně velmi zajímavý a stejně jako v loňskem roce bude silně ovlivněn Fedem.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

 

Zdroj: Charles Bridge Investment, Finviz.com, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter