Češi čile utrácejí. Zvolnění v průmyslu je přechodné

Propad zakázek tuzemského průmyslu ze zahraničí souvisí s přechodným útlumem v německém průmyslu a tomu českému by se nadále mělo dařit. Spotřebitelé jsou optimističtější nejen kvůli nízkým cenám pohonných hmot, ale i díky zlepšení na trhu práce a celkově slibným vyhlídkám české ekonomiky. Jejím „nemocným mužem“ zatím zůstává stavebnictví, ale i jeho stav se znatelně zlepšuje.

Česká ekonomika v květnu: Nadchl maloobchod, zaostal průmysl

Český průmysl v květnu vykázal jisté zpomalení, to však bylo z valné části způsobeno nižším počtem pracovních dní v porovnání s loňským květnem. Určitým varovným signálem je tak hlavně zpomalení tempa růstu nových průmyslových zakázek. Zakázky ze zahraničí dokonce v květnu meziročně poklesly, o 3,4 procenta. Naopak zakázky z ČR dále zrychlily svůj meziroční růst, na 11,3 procenta, což je dokladem dobré kondice tuzemského hospodářství. Propad průmyslových zakázek ze zahraničí zřejmě souvisí s přechodným útlumem německé průmyslové výroby. Českému průmyslu by se mělo dařit i nadále, zvláště, bude-li mírný útlum německé ekonomiky opravdu pouze přechodný – což je momentálně konsensus trhu.

Spotřebitelský apetit Čechů si i v květnu udržel velice solidní úroveň. Dubnové zpomalení prodejů v motoristickém segmentu se ukázalo jako přechodné, v květnu výdaje v tomto segmentu už opět rostly dvojciferným tempem v meziročním vyjádření. Ve vlastním maloobchodě, bez zahrnutí motoristického segmentu, sice tržby v porovnání s dubnem nepatrně zpomalily, ale zatím se nejedná o nic, co by mělo signalizovat změnu dosavadního příznivého trendu. Pro změnu nehovoří ani data ke spotřebitelské důvěře, která v posledních měsících opakovaně dosahují nejpříznivějších hodnot od roku 2007.

Příznivým faktem také je, že Češi zůstali při chuti, co se spotřeby týče, i navzdory jistému zdražení pohonných hmot. Ty se v ČR na svém dně ocitly letos počátkem února, přičemž poté vzrostly. Zjevně však ne tolik, aby to vedlo byť jen k jakkoli významnějšímu zpomalení růstu maloobchodních tržeb. Spotřebitelé jsou zjevně optimističtější nejen kvůli nízkým cenám pohonných hmot, ale i z jiných důvodů, jakým je zlepšující se situace na trhu práce a celkově slibné vyhlídky tuzemské ekonomiky při stále poměrně velmi nízké očekávané inflaci.

Stavebnictví zůstává „nemocným mužem“ české ekonomiky, ale jeho stav se znatelně zlepšuje. Oproti stejnému období roku 2008 je stavební produkce sice stále o téměř pětinu nižší, ale zejména produkce v inženýrském stavitelství dojem značně napravuje. Její úroveň byla v květnu meziročně o téměř čtvrtinu vyšší. Zřetelně se projevují vládní výdaje na infrastrukturní projekty. Pozemní stavitelství roste pomaleji, avšak například více než 25procentní meziroční nárůst počtu zahájených bytů působí velice solidně.  Trhu s novými byty nahrává prostředí bezprecedentně nízkých úrokových sazeb, které značí historicky rekordně levné hypoteční úvěry.

Newsletter