Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Češi mají nejhorší náladu za devět let

Klíčové body

  • Nálada českých spotřebitelů je na bodě mrazu. Měření ČSÚ ukazuje nejhorší ekonomický sentiment od roku 2013.
  • Zhoršení ekonomické situace očekávají také firmy v eurozóně.
  • Koruna je navzdory volatilní situaci stále relativně silná. ČNB bude na dalším zasedání opět zvyšovat sazby.
Zdroj: Depositphotos

Indikátor ekonomického sentimentu vyjádřený bazickým indexem se v březnu v České republice opět meziměsíčně snížil. Pokles indexu činil 2,6 bodu na 96,6 bodu, přičemž na poklesu se podílely obě složky – indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů. Každá část se však na poklesu podílela jinou měrou. Zatímco nálada podnikatelů vyjádřená indexem klesla „pouze“ o 1,2 bodu na 99,5 bodu, důvěra spotřebitelů klesala o vysokých 9,3 bodu na hodnotu 82,4. Z březnového měření je tak zřejmé zhoršení nálady a očekávání českých spotřebitelů. To je nejhorší od roku 2013.

Hlavním viníkem ochlazení nálady v České republice je ruská invaze na Ukrajinu, která přišla po mnoha měsících problémů s pandemií. Ty se projevily mimo jiné v omezení kapacit na straně nabídky, a tím na odstartování vlny svižné inflace. Čeští spotřebitelé se přirozeně bojí pokračování růstu cen a dalších dopadů válečného konfliktu na Ukrajině, které vedou ke zhoršování jejich životní i ekonomické situace.

Mírnější propad důvěry českých podnikatelů měl podobný základ. Český byznys má obavy z nejistot z dalšího ekonomického vývoje. V rámci měření bylo zjištěno, že podnikatelé v následujících dvanácti měsících očekávají pokles výrobní činnosti, poptávky a celkové situace proti původním předpokladům. Vrásky na čele zanechávají také výhledy zdražování výrobních vstupů, výrobků, zboží a služeb v řadě klíčových sektorech.

Byznysová aktivita zpomalila v březnu i v rámci eurozóny, kdy složený index PMI klesl z 55,5 bodu na 54,5 bodu. Na poklesu výkonu byznysu v eurozóně se nejvíce projevil sektor průmyslu, kde index spadl na minimum za pět měsíců. Proti očekávání se propadl objem nových zakázek, který byl meziměsíčně nižší poprvé za 21 měsíců. Obzvlášť tvrdě byl zasažen automobilový průmysl. Sektor služeb stále ještě profituje z odložené spotřeby z dob lockdownů. Tento jev je však stále slabší.

Negativní dopady ruské invaze na Ukrajinu se i navzdory geografické vzdálenosti projevily ve všech koutech eurozóny. I to je důkazem globálního charakteru tohoto konfliktu. Firmy a spotřebitele trápí výrazný růst cen. Nákladový šok v podobě skokového zdražování energetických komodit se přirozeně projevuje v koncových cenách výrobků už tak vyšponovaných nedostatky na straně světové nabídky. K tomu přispívají i stále sílící mzdové tlaky, kdy pracovníci ve světle současného a očekávaného růstu cen požadují vyšší a vyšší mzdy. Měření PMI odhalilo nejvyšší meziměsíční růst cen výrobců v eurozóně od začátku měření celého indexu v roce 1998.

Navzdory pokračování válečného konfliktu, volatilního prostředí, zhoršení nálady v Česku, Německu i celé eurozóně je kurz koruny stále silný a proti euru se stále drží mezi hodnotami 24,60 až 24,80 EURCZK. Sílu koruny si vysvětlujeme jestřábí komunikací ČNB, která vysílá signál o dalším navýšení úrokových sazeb. Na dalším zasedání ČNB se téměř jistě dočkáme navýšení sazeb, které by mělo dosáhnout alespoň padesáti bazických bodů. Koruna rovněž reaguje na zprávy ohledně vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou. Případné zhoršení konfliktu či přerušení vyjednávání by bylo impulzem pro oslabení kurzu. V této situaci by tedy dávalo smysl přemýšlet nad provedením alespoň části plánovaných konverzí z české koruny do eura, dolaru a případně dalších světových měn.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1017 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,62 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0982 do 1,1049 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,68 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,40 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,59 až 24,74 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,33 do 22,51 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter