Češi masivně obnovují svůj vozový park, ekonomika roste

Podle zpřesněných údajů za hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí roste česká ekonomika mírně rychleji. Meziročně si polepšila o 2,4 procenta při mezikvartálním růstu 0,4 procenta. První odhad přitom hovořil o meziročním růst 2,3 procenta při mezičtvrtletní expanzi 0,3 procenta.

Česká ekonomika oživuje, ukázala revize

Zpřesněné údaje za HDP ve třetím čtvrtletí částečně korigují mírné zklamání, které přinesl první odhad. Pozitivní je, že tuzemská ekonomika takto roste i přes zpomalování dynamiky vývozu, které je důsledkem hospodářského útlumu v eurozóně. Ukazuje se, že stojí stále pevněji „na svých nohou“, tj. je schopna růst i díky jiným faktorům, než je zahraniční obchod. Ve zbytku roku bude oživování pokračovat a i když ve čtvrtém kvartálu ekonomika nedosáhne úrovně růstu z třetího čtvrtletí, očekáváme její celkový růst v roce 2014 na úrovni 2,6 procenta.

Bližší pohled na jednotlivé příspěvky k růstu HDP ukazuje růst dynamiky investiční činnosti. Investice jsou druhé čtvrtletí po sobě nejvýznamnějším faktorem růstu. Posiluje však i spotřeba domácností, které dominují jejich výdaje za automobily. Zdá se, že Češi po krizových letech, kdy pořízení automobilu odkládali, obnovují svůj vozový park. Důvodem je zejména růst jejich reálných příjmů, který je výslednicí pokračujícího oživování ekonomiky, zlepšování stavu na trhu práce a souvisejícího růstu mezd při stále velmi nízké míře inflace.

Newsletter