Češi na špičce 3D tisku. Firma z Hulína na burze vybrala miliony

Česká republika patří v odvětví 3D tisku mezi světovou špičku. Chcete vědět, co obnáší výroba filamentů, bez nichž se 3D tiskárny neobejdou? Ve video rozhovoru to pro server Roklen24 říká Josef Doleček, generální ředitel společnosti Fillamentum, která se koncem letošního roku chystá expandovat na trh ve Spojených státech.

„Výrobu filamentů si můžete představit jako mlýnek na maso, do kterého místo masa dáte polymerní či plastové granule. V tom ´mlýnku´ je roztavíte a vytlačíte z něj strunu. Za jednu hodinu dokáže firma vyrobit na lince až deset vláken. Produkce je rozdělená do několika segmentů. První je 3D tisk, který je nosnou částí naší výroby. Druhou je pak automotive i packaging a samozřejmě extruze polymerů,“ říká Doleček.

Kdo jsou největší odběratelé a ve kterém průmyslu je největší uplatnění?

Stále ještě převažuje hobby trh, neboli trh nadšenců do 3D tisku. Letošní rok je ale ve znamení změny a zájem se překlápí směrem k průmyslovým společnostem, které to používají pro tisk náhradních dílů či přípravků na výrobu prototypů.

Akcie firmy Fillamentum byly v květnu upsány v plném objemu na trhu START, který nově organizuje pražská burza. Zájem investorů byl větší než upisovaný objem akcií. Cena jedné akcie byla stanovena na úrovni 825 korun. Minimální cena byla před IPO stanovena na 816 korun za akcii. Firma z Hulína upsala pětinu svých akcií za zhruba 24 milionů korun. Manažerem emise byl Roklen Corporate Finance.

 

Co plánujete udělat s penězi, které jste získali na trhu pražské burzy START?

Jednoznačně investovat do další výroby. Máme objednanou další extruzní linku. Na konci roku bychom začali vyrábět i ve Spojených státech, což je pro nás největší trh.

 

Newsletter