Češi neumějí mluvit o penězích

Češi pod 40 let investují podobně jako jejich rodiče. Většina využívá hlavně spořicí účty a stavební spoření, pro rady chodí do banky a k finančním poradcům, ukázal průzkum společnosti Perfect Crowd. Nejenže kvůli inflaci reálně prodělají, ale navíc se takové řešení naprosto nehodí na uložení peněz v řádu dekád. Český startup Fondee chce naučit Čechy investovat dlouhodobě a nízkonákladově. Můžou si vybrat z několika modelových portfolií.

Spoluzakladatel Fondee Jan Hlavsa nám vysvětlil, jak správně přistoupit k zhodnocování peněz. Podívejte se na video.

Spoluzakladatelé Fondee – Eva a Jan Hlavsovi

Proč se Češi dívají na zhodnocování peněz jako na exaktní vědu?

Protože Češi jsou obecně silní v exaktních vědách. A když máte kladivo, tak každý problém vypadá jako hřebík. Ale finanční trhy nejsou takové. Finanční trhy jsou často iracionální a jsou řízené pocity a emocemi.

Proč Češi neumí mluvit o investicích?

Protože se to nenaučili. Češi obecně mají problém mluvit o penězích, a o to více o investicích. Protože tomu nerozumí, tak se o tom sami bojí mluvit.

Jakých investic by se dnes měli mladí lidé vyvarovat?

Mladí lidé rádi investují do kryptoměn, například, nebo do volatilních akcií typu Apple nebo Tesla. To je naprosto špatný způsob investování. Důležité je myslet na svoji budoucnost. Investovat pravidelně a dlouhodobě a ideálně do diverzifikovaného portfolia.

Jaké obecné doporučení byste dal všem investorům?

Ať investují dlouhodobě a pravidelně, protože tím se sníží volatilita. Ať diverzifikují své portfolio dohromady. Protože tím sníží riziko, že zainvestují na jeden “ticket”, který může jít nahoru nebo dolů. A za třetí, ať investují nízkonákladově. To se dlouhodobě vyplatí.

Proč je lepší investovat dlouhodobě?

Krátkodobě se může projevit volatilita trhu. Můžete za dva měsíce prodat za méně, než za kolik jste nakoupil. Když investujete dlouhodobě a pravidelně, tak se ta volatilita vyrovná a vyděláte na tom.

Fondee nabízí zhodnocování peněz v takzvaných Exchange Traded Funds (ETF). ETF se obchodují na burze a jejich cena kopíruje tržní index. Potenciální investor si díky Fondee zjistí svůj investiční profil (konzervativní, vyvážený, odvážný apod.), podle kterého pak alokuje svoje investice. Více na fondee.cz.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter