Češi se bojí inflace, proto tak velký zájem o investiční nemovitosti

Za posledních deset let se změnil účel nákupu bytu. Objevila se stále rostoucí skupina lidí, kteří vidí nákup investičních bytů jako primární zdroj zhodnocení prostředků. A není se čemu divit, lidé se bojí znehodnocení prostředků inflací, a proto je tak velký zájem o nemovitostí investice, řekl v rozhovoru pro Roklen24 Maksym Vykhoryev, CEO a majitel developersko-investiční skupiny VIHOREV. Ta na crowdfundingové platformě Fundlift aktuálně poptává finanční prostředky určené k financování projektu Prvního pluku.

Na realitním trhu působíte více jak deset let. Jak se za tu dobu segment změnil, jestli vůbec?

Za tu dobu se změnil hlavně účel nákupu bytu. Během posledních deseti let se objevila stále rostoucí skupina lidí, kteří vidí nákup investičních bytů jako primární zdroj zhodnocení prostředků. Předtím to kupovali pro zajištění bytových potřeb, teď je to hlavně investiční nastroj.

Pozorujete tedy nové trendy, které nahrazují ty staré? Například zájem o reality určené k bydlení/podnikání vs. zmiňovaný zájem o ně „jen“ jako o investiční příležitost?

Hlavní trend je pohled na nemovitost jako na efektivní prostředek zhodnocení finančních prostředků. To také potvrzuje podíl hypoték na celkovém množství transakcí dosahující cca 50 %. Důvodem je právě účel nákupu, u kterého lidé hledají efektivní způsob uchování hodnoty peněz, případně jejich zhodnocení. Dříve byl problém prodat ateliér za srovnatelné peníze jako byt, teď už to takovou roli nehraje. Investičně lidé rádi kupují i ateliéry, pokud je to v dobré lokalitě a generuje to cashflow.

Zaměřujete se na Prahu a okolí. Nemáte v plánu expanzi ještě dál? Existují další lokality, které by vás lákaly?

Zatím se primárně zaměřujeme jen na Prahu. Sledujeme ale i ostatní lokality, zatím však nemáme v plánu expandovat.

Pocítil váš byznys dopady pandemie koronaviru, ať už se bavíme o stránce investiční, tak o poptávkové ve smyslu zájmu o malometrážních jednotky ze strany jednotlivců či domácností? U obou přece jen sehrává roli prostředí nízkých úrokových sazeb, bavíme-li se o zhodnocení či o možnosti získat finance na koupi.

Lidé se v tuto chvíli bojí znehodnocení prostředků inflací, a proto je zájem o investiční nemovitostí tak velký. Co se týče bank a úrokových sazeb, můj názor je takový, že pokud budou držet úrokové sazby a uvolněné podmínky pro financování, s trhem se nic nestane. A to nejen realitním, ale i celkově. Podle mého názoru hraje právě bankovní financování klíčovou roli, ať přijde ekonomická krize nebo ne.

Jaký je váš výhled realitního trhu, ať už jen pro Prahu, případně pro celou ČR? V poslední době jsme se mohli setkat s predikcemi poklesu cen, ale naopak i růstu, který je zmiňován zejména v souvislosti s hlavním městem.

Pokud banky financují, tak se nic nestane, a ceny budou stále stoupat.

Maksym Vykhoryev: Vystudoval Karlovu Univerzitu v Praze, magisterský obor Právo a právní věda. Dále vystudoval VŠE v Praze, bakalářský obor na Podnikohospodářské fakultě. V roce 2008 založil skupinu SmartTax, jejíž hlavní činností byly služby na trhu s nemovitostmi, správa nemovitost a účetnictví. Na činnost této společnosti na trhu s nemovitostmi navázaly společnost ASTREA REAL GLOBAL s.r.o., která byla do konce roku 2016 ržitelem franchisové licence společnosti RK STING. V roce 2019 pak založil investiční fond Vihorev.Capital SICAV.

Newsletter