Evropské výnosy rostou rychleji než americké díky lepším revizím evropských PMI. Dolar obrátil do ztráty nad 1,0480 za euro. Měny regionu drží ztráty. Koruna nad 24,50 za euro.

Češi se nemusí bát o práci ve stínu očekávané krize

Klíčové body

  • Domácí nezaměstnanost v červnu klesla na 3,1 %.
  • Silný trh práce živí tuzemskou inflaci, připravuje základ pro přečkání očekávaného zpomalení ekonomiky.
  • Koruna posílila proti euru až k hranici 24,40 za euro, za čímž může stát ČNB.
Zdroj: Depositphotos

Dle nejnovějších čísel z Úřadu práce České republiky klesl podíl nezaměstnaných osob v červnu na 3,1 %, což je o 0,1 procentního bodu méně, než tomu bylo v květnu. Zároveň je nezaměstnanost nižší ve srovnání s červnem roku 2021, kdy hodnota dosahovala 3,7 %. Květnová nezaměstnanost v České republice pak dle EUROSTATU dosahovala 2,4 %, což je nejnižší hodnota v celé Evropské unii. Síla a napětí na tuzemském trhu práce je patrné. Průměrná míra nezaměstnanosti v EU činí relativně vysokých 5,9 %.

Nedostatek pracovní síly, který je odražen v míře nezaměstnanosti, je v České republice silným proinflačním tlakem. Tlak na růst mezd a obecně problematické zaplnění volných pracovních pozic živí tlak na růst cen v tuzemsku. Nízké hodnoty nezaměstnanosti lze ale vnímat veskrze pozitivně. Svědčí to o fungování ekonomiky. Případné šoky pro ekonomiku, či domácnosti, zvládne zaměstnaná populace podstatně lépe.

V současné době lze pozorovat několik zásadních rizik pro českou ekonomiku. Jedním z primárních problémů je hrozba zastavení, či zpomalení dodávek ruského plynu. Dále roste riziko další pandemické vlny viru COVID-19, kdy doposud nevíme, jestli a jak silně může udeřit. Pro domácnosti je v současné době téměř nevyhnutelné navýšení plateb za energie o desítky až nižší stovky procent ve srovnání s rokem 2018 či 2019. Potenciálně problematickou finanční situaci zvládají obecně zaměstnané osoby podstatně lépe. Mohou se spolehnout na pravidelný příjem a vytvářet z něj potřebné úspory, které budou pro každou domácnost klíčové už v letošní zimě, ale primárně na začátku dalšího roku. Silný trh práce tak dává signál o robustnosti české ekonomiky a dává předpoklad pro připravenost ekonomiky na její očekávané zpomalení.

Počet uchazečů o zaměstnání byl v červnu roven 231 309 osobám, což je meziroční zlepšení o více než 38 tisíc. Počet otevřených pracovních pozic na českém trhu práce tak vysoce převyšuje počet registrovaných uchazečů o práci. Recese či zpomalení ekonomiky běžně provází relativně svižný růst nezaměstnanosti. Samozřejmě záleží na síle jednotlivých jevů. V České republice se tohoto problému příliš obávat nemusíme. Alespoň v prvních čtvrtletích případných problémů.

Český trh práce v současné kondici bez problému absorbuje případný pokles nabídky po práci (zájem firem o pracovníky). V současné době je totiž vypsaná řada volných pracovních pozic, které je náročné obsadit. První pozice, které se budou v reakci na případné zpomalení ekonomiky rušit, budou právě ty vypsané a neobsazené. Lze očekávat, že nezaměstnanost by v šedém scénáři mohla růst. Růst by však byl v horizontu desetin procentních bodů a nejednalo by se o zásadní problém, který lze předpokládat v zemích na jihu EU.

Silný trh práce by v případě zpomalení české či německé ekonomiky mohl být pomyslnou berličkou pro kurz koruny. Rizika slabší koruny však minimálně do konce roku převažují. Jedná se o zhoršení nálady na trzích, problémy na trzích s energetickými komoditami, příchod další vlny COVID-19 a pokles ochoty ČNB intervenovat ve prospěch silnější koruny. Ve prospěch silné koruny v současném výhledu nehovoří příliš mnoho fundamentů vyjma trhu práce a v současnosti relativně stabilní ekonomické situace. O její posílení se však může postarat sama centrální banka, jak se tomu zřejmě v poslední době děje.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0040 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,14 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9983 do 1,0106 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,42 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,32 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,36 až 24,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,21 do 24,66 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView