Koruna oslabuje jako jediná z regionu. Obchoduje se těsně pod 24,70 za euro. Dolar proti euru postupně smazává dnešní ztráty. Kurz testuje hranici 0,9600 EURUSD.

Češi se nemusí bát o práci ve stínu očekávané krize

Klíčové body

  • Domácí nezaměstnanost v červnu klesla na 3,1 %.
  • Silný trh práce živí tuzemskou inflaci, připravuje základ pro přečkání očekávaného zpomalení ekonomiky.
  • Koruna posílila proti euru až k hranici 24,40 za euro, za čímž může stát ČNB.
Zdroj: Depositphotos

Dle nejnovějších čísel z Úřadu práce České republiky klesl podíl nezaměstnaných osob v červnu na 3,1 %, což je o 0,1 procentního bodu méně, než tomu bylo v květnu. Zároveň je nezaměstnanost nižší ve srovnání s červnem roku 2021, kdy hodnota dosahovala 3,7 %. Květnová nezaměstnanost v České republice pak dle EUROSTATU dosahovala 2,4 %, což je nejnižší hodnota v celé Evropské unii. Síla a napětí na tuzemském trhu práce je patrné. Průměrná míra nezaměstnanosti v EU činí relativně vysokých 5,9 %.

Nedostatek pracovní síly, který je odražen v míře nezaměstnanosti, je v České republice silným proinflačním tlakem. Tlak na růst mezd a obecně problematické zaplnění volných pracovních pozic živí tlak na růst cen v tuzemsku. Nízké hodnoty nezaměstnanosti lze ale vnímat veskrze pozitivně. Svědčí to o fungování ekonomiky. Případné šoky pro ekonomiku, či domácnosti, zvládne zaměstnaná populace podstatně lépe.

V současné době lze pozorovat několik zásadních rizik pro českou ekonomiku. Jedním z primárních problémů je hrozba zastavení, či zpomalení dodávek ruského plynu. Dále roste riziko další pandemické vlny viru COVID-19, kdy doposud nevíme, jestli a jak silně může udeřit. Pro domácnosti je v současné době téměř nevyhnutelné navýšení plateb za energie o desítky až nižší stovky procent ve srovnání s rokem 2018 či 2019. Potenciálně problematickou finanční situaci zvládají obecně zaměstnané osoby podstatně lépe. Mohou se spolehnout na pravidelný příjem a vytvářet z něj potřebné úspory, které budou pro každou domácnost klíčové už v letošní zimě, ale primárně na začátku dalšího roku. Silný trh práce tak dává signál o robustnosti české ekonomiky a dává předpoklad pro připravenost ekonomiky na její očekávané zpomalení.

Počet uchazečů o zaměstnání byl v červnu roven 231 309 osobám, což je meziroční zlepšení o více než 38 tisíc. Počet otevřených pracovních pozic na českém trhu práce tak vysoce převyšuje počet registrovaných uchazečů o práci. Recese či zpomalení ekonomiky běžně provází relativně svižný růst nezaměstnanosti. Samozřejmě záleží na síle jednotlivých jevů. V České republice se tohoto problému příliš obávat nemusíme. Alespoň v prvních čtvrtletích případných problémů.

Český trh práce v současné kondici bez problému absorbuje případný pokles nabídky po práci (zájem firem o pracovníky). V současné době je totiž vypsaná řada volných pracovních pozic, které je náročné obsadit. První pozice, které se budou v reakci na případné zpomalení ekonomiky rušit, budou právě ty vypsané a neobsazené. Lze očekávat, že nezaměstnanost by v šedém scénáři mohla růst. Růst by však byl v horizontu desetin procentních bodů a nejednalo by se o zásadní problém, který lze předpokládat v zemích na jihu EU.

Silný trh práce by v případě zpomalení české či německé ekonomiky mohl být pomyslnou berličkou pro kurz koruny. Rizika slabší koruny však minimálně do konce roku převažují. Jedná se o zhoršení nálady na trzích, problémy na trzích s energetickými komoditami, příchod další vlny COVID-19 a pokles ochoty ČNB intervenovat ve prospěch silnější koruny. Ve prospěch silné koruny v současném výhledu nehovoří příliš mnoho fundamentů vyjma trhu práce a v současnosti relativně stabilní ekonomické situace. O její posílení se však může postarat sama centrální banka, jak se tomu zřejmě v poslední době děje.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0040 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,14 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9983 do 1,0106 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,42 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,32 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,36 až 24,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,21 do 24,66 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView