Češi si v životní úrovni polepšili vůči Německu i Slovensku

Za poslední měsíc se Čechům podařilo lehce stáhnout náskok Němců, když v indexu blahobytu sestavovaném skupinou Roklen poskočili o 0,6 procentního bodu na aktuálních 31,3 % životní úrovně Německa. Pozitivně se míra blahobytu za poslední měsíc vyvíjela i vůči východnímu sousedovi, kdy Česká republika navýšila svůj náskok o 2,2 procentního bodu a životní úroveň v Česku tak překonala 1,8násobek úrovně Slovenska. 

Za přiblížení se Německu stojí dle dat webu Numbeo mírný pokles mezd v této největší ekonomice Evropské Unie. U Slovenska je dán rozdíl v míře blahobytu především podílem výdajů na bydlení. Například v Bratislavě můžeme pozorovat vyšší cenu nájmů než v hlavním městě České republiky.

Naopak Spojené státy americké se nám za poslední měsíc v míře blahobytu vzdálily. Ještě před dvěma měsíci dosahovala míra blahobytu v České republice 30 % úrovně USA. Nyní je to pouze necelých 26 %. Na vině jsou opět rostoucí mzdy, z kterých se mohou těšit obyvatelé této největší světové ekonomiky, zatímco mzdy v tuzemské ekonomice zůstávají stabilní.

Míra blahobytu České republiky v porovnání s jednotlivými státy k 1. březnu 2016

Slovensko 180,70%
Německo 31,30%
USA 25,90%

Zdroj: Roklen Research

Míra blahobytu České republiky v porovnání s jednotlivými státy k 4. únoru 2016

Slovensko 178,50%
Německo 30,70%
USA 26,60%

Zdroj: Roklen Research

O Roklen indexu blahobytu

Roklen index blahobytu byl sestaven finanční skupinou Roklen za účelem porovnání životních nákladů ve vybraných zemích na základě zjednodušeného koše zboží a služeb. Tento koš byl inspirován šesti nejvíce vyhledávanými položkami za účelem porovnání cen ze srovnávacího internetového webu www.humuch.com.

Výstupem indexu je procentní vyjádření blahobytu v České republice vzhledem k porovnávaným zemím (Německo, USA, Slovensko). Index tudíž vyjadřuje, kolik si toho může občan České republiky dovolit za svůj měsíční disponibilní příjem po zdanění vzhledem k občanům srovnávaných zemí. Základem pro srovnání se stala velikost reprezentativního koše, který lze pořídit za průměrnou měsíční disponibilní mzdu po zdanění.

Reprezentativní koš je složen z následujících položek: měsíční nájemné za jednopokojový byt v centru města, měsíční platba za internet, 1 litr benzínu, 1 kg banánů, 1 porce cappuccina v restauraci a cena za 6 km jízdy taxislužbou. Váhy měsíčního nájemného a měsíční platby za internet byly vypočteny v procentním vyjádření k měsíčnímu příjmu. Váhy zbylých položek byly určeny na základě přepočtených vah spotřebního koše pro výpočet indexu spotřebitelských cen Českého statistického úřadu platné od roku 2012.

Ceny jednotlivých položek reprezentativního koše jsou zprůměrované ceny pro tři největší města porovnávaných zemí. V případě Slovenské republiky se jedná pouze o data ze dvou největších měst – Bratislava a Košice.

Data pro tento reprezentativní koš jakožto i pro průměrnou měsíční disponibilní mzdu byla čerpána z internetového webu www.numbeo.com, za jejichž správnost finanční skupina Roklen neručí. Data jsou pro účely indexu aktualizována jednou měsíčně.

TIP: Jak silně je česká koruna podhodnocena vůči euru či americkému dolaru? Sledujte nový Roklen index síly koruny.

Newsletter