Češi volali „živě“ do vesmíru. Mají šanci u Muska nebo v NASA?

Astronauti nejsou žádní hrdinové. Jsou to běžní zaměstnanci, kteří mají pouze velmi nabitý program a zajímavé pracovní prostředí. I to se studenti ČVUT dozvěděli „živě“ od italského astronauta Paola Nespoliho přímo z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Serveru Roklen24 to řekl Lukáš Holman, project manager SCIENCE IN.

Celá akce měla motivační podtext. Cílem bylo studenty přimět k tomu, aby se více zajímali o přírodní a technické vědy. A to vesmír naprosto splňuje, protože fascinuje většinu populace, doplnil Holman.

Akci organizovala společnost SCIENCE IN v rámci projektu ESERO CZ (Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury), jehož partnerem je Fakulta elektrotechnická ČVUT.

Porady s Elonem Muskem. O čem mluvil s českým designérem?

David Sedláček z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT vyzdvihl, že studenti viděli astronauta naživo, jak jim odpovídá v reálném čase. Možnost českých studentů spolupracovat na vesmírném programu je podle něj reálná. A které obory by měli studovat, aby jednou pracovali pro NASA nebo SpaceX vizionáře Elona Muska?

První videokonferenční spojení České republiky s vesmírnou stanicí ISS se uskutečnilo Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze 4. prosince a trvalo zhruba 20 minut. Češi položili italskému astronautovi tři otázky. Videohovorem se s ISS spojila také Itálie, Rakousko a Finsko. 

Záznam hodinového spojení s ISS si můžete pustit ZDE

Stanice ISS, která je jedinou trvale obydlenou stanicí ve vesmíru, je společným projektem několika kosmických agentur, kromě americké NASA a ruské Roskosmos mezi ně patří i Evropská kosmická agentura (ESA).

Newsletter