Česká ekonomika dále svižně roste. I díky „berli“ eurofondů

Po dnešku je jasné, že česká ekonomika pokračovala ve svižném růstu i ve třetím čtvrtletí. Revize oběma směry jsou pochopitelně možné, a dokonce pravděpodobné, avšak nikoli takové, aby to pokazilo její velice dobrý obrázek. Další příznivou zprávou je, že růst je i nadále rozložen mezi své klíčové složky, tedy investice, zahraniční obchod i spotřebu domácností.

Hrubý domácí produkt vzrostl ve třetím čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 4,3 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 procenta. 

ahounem hospodářské expanze je průmysl a možná trochu překvapivě i stavebnictví, které se z krize vzpamatovávalo ze všech segmentů české ekonomiky nejpomaleji. Nutno však jedním dechem dodat, že v případě stavebnictví za růst zodpovídá především infrastrukturní stavitelství, financované začaté z dočerpávaných eurofondů. Teprve příští rok ukáže, zda stavebnictví dokáže stát na vlastních nohou právě i bez podpůrné berličky – spíše tedy pořádné berle – v podobě eurofondů. Pozemní stavitelství totiž zatím kdovíjak zářně výsledky nevykazuje. To však může být dáno tím, že jsou kapacity stavebnictví přesměrovány z důvodu zmíněného dočerpávání do stavitelství infrastrukturního.

Za celý letošní rok vykáže česká ekonomika růst 4,3 procenta a bude patřit k nejrychleji rostoucím hospodářstvím v Evropské unii, s jednou z nejnižších měr nezaměstnanosti k tomu.

Newsletter