Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Česká ekonomika meziročně zrychluje, žene ji i německý motor

(Aktualizováno 09:45) Česká ekonomika v prvním čtvrtletí posílila meziročně o 2 %, vyplývá z předběžného očištěného odhadu ČSÚ. Jedná se o zrychlení růstu ve srovnání s posledními třemi měsíci loňského roku, kdy hrubý domácí produkt meziročně stoupl o 1,2 %.

O růst HDP se v úvodu roku zasloužil především zpracovatelský průmysl, kde se projevila rostoucí domácí i zahraniční poptávka ale i nízký loňský srovnávací základ.

Ve srovnání s posledním loňským čtvrtletím se HDP nezměnil, zatímco ve 4Q13 činil mezikvartální růst 1,8 %. Růstu v úvodu roku dle ČSÚ zabránil výrazný pokles příjmů ze spotřební daně z tabákových výrobků, vyplývající z předzásobení koncem loňského roku na úkor letošního prvního a druhého čtvrtletí. Ekonomové očekávali meziroční růst o 2,4 % a mezikvartální pokles o 0,2 %.

Na výdajové straně ekonomiky se na meziročním růstu celkové poptávky podílel především zahraniční obchod, zvýšily se i výdaje na konečnou spotřebu a také tvorba fixního kapitálu. Celkové zásoby naopak poklesly, částečně i v souvislosti s postupným prodejem uskladněných tabákových výrobků.

Německý kolos se rozjíždí

O zrychlení své ekonomiky dnes ráno informoval také spolkový statistický úřad. HDP Německa vzrostl v letošním prvním čtvrtletí o 0,8 % oproti předchozím třem měsícům. Tempo růstu se tak zdvojnásobilo z 0,4 % v posledním kvartálu loňského roku. V meziročním srovnání německá ekonomika stoupla o 2,5 %, nejrychlejším tempem za více než dva roky.

Za zrychlením růstu německé ekonomiky, na níž je závislá řada českých firem, stály výhradně domácí faktory, například vyšší výdaje domácností i vlády. K dobrému výkonu ekonomiky přispělo rovněž příznivé počasí. Zahraniční obchod nicméně představoval brzdu růstu.

Německá vláda v dubnu potvrdila, že letos počítá s růstem domácí ekonomiky o 1,8 procenta. V příštím roce by mělo tempo růstu podle vládní prognózy zrychlit na rovná dvě procenta. 

Japonsko táhnou spotřebitelé před růstem daní

Dobré zprávy dnes dorazily i z japonské ekonomiky, kterou podpořily nákupy spotřebitelů před očekávaným zvýšením prodejní daně a také firemní investice. HDP Japonska vzrostl za období leden až březen dle předběžných údajů v celoročním přepočtu o 5,9 %, tedy nejrychleji za více než dva roky. Analytici (Reuters) čekali zvýšení HDP o 4,2 %.

Mezičtvrtletně ekonomika vzrostla o 1,5 %, nad očekávání jednoprocentního růstu. Soukromá spotřeba, tvořící zhruba 60 % ekonomiky, stoupla ve srovnání s předchozím kvartálem o 2,1 %, nejrychleji od úvodu roku 1997, kdy naposledy došlo ke zvýšení prodejní daně.

Japonská ekonomika tak roste již šesté čtvrtletí za sebou poté, co ji v roce 2011 zasáhlo zemětřesení a jaderné neštěstí.

Newsletter