Česká ekonomika překvapila, i proto koruna posílila

Klíčové body

  • Meziroční růst české ekonomiky v posledním čtvrtletí dle nejnovějších odhadů zrychlil na 3,6 %.
  • Čtvrté čtvrtletí bylo pro českou ekonomiku nad očekávání dobré, což vedlo k dalšímu posílení české koruny.
  • Pro směřování kurzu koruny bude zásadní čtvrteční zasedání ČNB, kde je očekáváno další utažení úrokových sazeb o 75 až 100 bodů.
Zdroj: Depositphotos

Česká republika dle předběžných odhadů Českého statistického úřadu dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 růstu ve výši 3,6 %. Odhady ukazují na zrychlení proti třetímu kvartálu, i přestože výhledy hrozily stagnací, či přímo zpomalením ekonomiky. Výsledek ekonomiky nad očekáváním se už po zveřejnění dat začal projevovat v kurzu koruny, která začala mírně posilovat. Celkově za celý rok 2021 vzrostla česká ekonomika meziročně o 3,3 %.

Ekonomický vývoj v České republice byl ve čtvrtém čtvrtletí dle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu nad očekáváními. Očekávání mezičtvrtletního růstu v posledním kvartálu loňského roku hovořily o růstu HDP o 0,1 %. Zpomalení ekonomiky v tradičně silném čtvrtletí, kam se vedle zvýšené ekonomické aktivity v okolí svátků propisuje i snaha firem dosáhnout stanovených hospodářských výsledků pro daný rok, ukazovalo na nedůvěru v českou ekonomiku, která je závislá na průmyslu více než okolní země. Ten se na celém globálním trhu musí potýkat s nedostatky výrobních vstupů a následky uzavírek ekonomiky vlivem šíření viru COVID-19.

Nejnovější data však ukazují na slušný mezičtvrtletní růst o 0,9 %, což je devětkrát více, než bylo očekáváno. Nešlo však o samotnou hodnotu, která se na první pohled nemusí zdát vysoká. Jedná se o překonání očekávání trhů.

Pro českou ekonomiku v předchozím čtvrtletí pozitivně vyzněla dobrá nálada na domácích i světových trzích, což se odrazilo na velmi silné domácí i zahraniční poptávce. To výrazně pomohlo právě zmíněnému průmyslu, kde trhy naopak očekávaly zpomalení vlivem globálních problémů s úzkými hrdly, drahými energiemi, dopravou apod. I díky dobrému výkonu průmyslu a silné poptávce zrychlil růst HDP v ČR z 3,3 % na 3,6 % ve čtvrtém kvartálu.

Dobrá nálada a silná poptávka se v České republice mohla opřít i o velmi silný trh práce. Nezaměstnanost dle dat statistického úřadu v prosinci meziročně klesla o 1,1 procentního bodu na 2,2 %. Nedostatek pracovní síly tlačí na růst mezd, což dále podporuje domácí poptávku a spotřebu domácností.

Souběžným efektem poklesu nezaměstnanosti je však tlak na vyšší inflaci skrze nedostatek dostupné pracovní síly. Inflace může v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně růst i o deset procent. Výhled MF ČR předpokládá průměrnou hodnotu meziročního růstu cen v roce 2022 na úrovni 8,5 %, což je podstatně výše, než předpokládá listopadová prognóza ČNB.

Česká národní banka se má ve čtvrtek sejít na dalším měnověpolitickém zasedání, kde bude muset skutečnost stále rostoucí inflace reflektovat. Je proto očekáváno další razantní utažení úrokových sazeb o 75 až 100 bodů. Trhy však s utažením počítají a do jisté míry tak očekávané zvýšení sazeb zacenily do současného kurzu koruny, která zakončila leden nejsilněji za téměř 11 let. Zvýšení sazeb nad očekávání by vedlo k dalšímu posílení koruny, které je už nyní taženo dobrým výsledkem ekonomiky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1276 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,21 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1205 do 1,1314 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,28 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,53 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,22 až 24,41 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,45 do 21,72 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter