Česká ekonomika raketově roste. Robustní, zní z ČNB

Tuzemská ekonomika ve druhé čtvrtině roku vzrostla proti té první o 0,9 procenta. To je silné překvapení, čekal se 0,2% pokles. Meziročně tuzemský HDP stoupl o 4,4 procenta. Odhadem byl růst o procento slabší. Dnešní data jsou prvním odhadem, k němuž přijde zpřesnění a finální údaj.

Česká koruna zůstává v úvodu dne úrovní 27,02 v těsné blízkosti kurzového závazku ČNB na koruně proti euru. Pražská burza v úvodu dne stagnuje při takřka 7% poklesu akcií Unipetrolu po výbuchu v chemičce a O2 po uzavření spekulací o vstupu do indexů MSCI, které se nenaplnily. Naopak o 8 % rostou akcie Pegas, které do MSCI indexů vstoupí.

„Dynamika růstu je v porovnání s předchozím čtvrtletím rovnoměrnější napříč všemi odvětvími národního hospodářství. Na výdajové straně je růst podpořen jak spotřebou domácností, tak i zvýšenou investiční aktivitou,“ uvedl ve zprávě ČSÚ.

Rovněž vývoj na trhu práce je pozitivní. Zaměstnanost v pojetí národních účtů ve 2. čtvrtletí vzrostla meziročně o 1,4 % a mezičtvrtletně o 0,2 %, poznamenal ČSÚ. Podle dostupných údajů ze stránek ČSÚ je meziroční růst ekonomiky největší od čtvrtého čtvrtletí 2007, kdy ekonomika rostla meziročně o 5,3 procenta.

Kovanda: Zesílí tlak na ČNB i ministerstvo financí

Česká ekonomika má našlápnuto stát se letos nejúspěšnějším evropským hospodářstvím. Pokud se růst za druhé čtvrtletí potvrdí, bude třeba revidovat dále nahoru odhady jejího letošního výkonu. Potvrzuje se, že růst v prvním čtvrtletí nebyl dán přechodnými a jednorázovými faktory. 

ČNB: Ekonomika je na trajektorii udržitelného a robustního růstu

Česká ekonomika je na trajektorii robustního a udržitelného růstu. Příznivé údaje z reálné ekonomiky se zatím nepromítají do inflace, která se k cíli přiblíží až počátkem roku 2017. Na zasedání ve čtvrtek 6. srpna, tedy před dnešním zveřejněním dat o HDP, to uvedla bankovní rada České národní banky, vyplývá z dnes zveřejněného záznamu z jednání.

Na jednání zaznělo, že k růstu přispívá dlouhodobě uvolněná měnová politika a že v letošním roce růst zvyšují také působení rozpočtové politiky, zrychlení přílivu peněz z evropských fondů, které se projevuje v přebytku běžného účtu platební bilance, pozitivní nabídkový šok z nízké ceny ropy a dalších komodit a oživení poptávky v eurozóně.

Zamrazilová: Celoroční růst české ekonomiky by mohl začínat čtyřkou

Podle šéfky České bankovní asociace a bývalé centrální bankéřky Evy Zamrazilové je mezičtvrtletní růst HDP o 0,9 % velmi příjemným překvapením. „Všeobecně očekávaný mezičtvrtletní pokles se nekonal, výsledky za druhé čtvrtletí výrazně překonaly maxima tržních odhadů. Hospodářský růst se postupně přelévá do většiny odvětví. Meziroční růst HDP  o 4,4 % naznačuje, že celoroční prognózy budou pravděpodobně  brzy revidovány směrem vzhůru. Pokud si ekonomika udrží slušné tempo i ve druhé polovině roku, mohl by celoroční výsledek začínat 4.  Česká ekonomika letos výrazně pokročí v konvergenci k nejvyspělejším sousedům a její výkon je pravděpodobně blízko potenciálu,“ uvedla ve svém komentáři.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter