Česká ekonomika roste, ale nezrychluje

Po úlevě z vývoje německé ekonomiky a příjemném překvapení z Francie, česká ekonomika lehce zklamala. Podle předběžného odhadu ČSÚ za třetí čtvrtletí, tuzemský hrubý domácí produkt udržel mezikvartální tempo růstu 0,3 %, zatímco většina analytiků očekávala o desetinu procenta rychlejší růst.

V meziročním srovnání česká ekonomika ve 3Q posílila o 2,3 % a zpomalila tak z tempa 2,5 % zaznamenaného ve 2Q. Ekonomové očekávali udržení 2,5% růstu.

K růstu ekonomiky přispěla především odvětví zpracovatelského průmyslu, kde se výrazně dařilo výrobě dopravních prostředků, chemických látek a chemických přípravků, uvedl ČSÚ. Naopak v odvětví finančního sektoru docházelo i nadále k poklesu.

Recese v Německu zažehnána. Francie překvapila

Roste česká ekonomika? Německo do recese? Ptáme se ekonomů

Zaměstnanost v pojetí národních účtů po očištění o sezónní faktory ve 3Q meziročně vzrostla o 0,5 % a mezičtvrtletně o 0,2 %, uvedl úřad. Ve čtvrtletí bylo v české ekonomice zaměstnáno 5,1 mil. osob. 

Údaje o vývoji ekonomik dnes zveřejňují i ostatní evropské země. Pozitivní překvapení přišlo z Paříže – francouzská ekonomika ve 3Q mezikvartálně vzrostla o 0,3 % nad očekávaných 0,1 %. A co je pro tuzemskou ekonomiku ještě podstatnější, německé hospodářství, které je v pozici největšího obchodního partnera ČR, se ve 3Q vyvarovalo recesi růstem o 0,1 %. V 11 hodin bude zveřejněn komplexní údaj za eurozónu.

Newsletter