Česká ekonomika roste ještě rychleji: +4,6 %

Tuzemská ekonomika rostla ve druhé čtvrtině roku ještě rychleji, ukázal finální údaj s podrobnými daty. Mezikvartální růst dosáhl 1,1 procenta při očekávání 0,9% růstu, meziročně ekonomika rostla o 4,6 procenta. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Zpřesnil tak svůj srpnový odhad, podle kterého ekonomika meziročně stoupla o 4,4 procenta a mezičtvrtletně o jedno procento.

Další podrobné údaje z národních účtů ČSÚ ukázaly, že ve druhém čtvrtletí roku 2015 vzrostla ziskovost podniků na 50,0 %, což je o 0,3 % více než před rokem.  Reálná spotřeba domácností na obyvatele se meziročně zvýšila o 3,3 %, což je o 0,1 % nižší tempo ve srovnání s růstem reálných příjmů.

U nefinančních podniků se míra investic zvýšila meziročně o 1,8 procenta a dosáhla 30,5 procenta.

Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele v nominálním vyjádření byl 21 960 Kč, z toho 3 700 Kč tvořily individuální služby a zboží poskytnuté vládními institucemi a neziskovými institucemi sloužícími domácnostem. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl ve druhém čtvrtletí hodnoty 26 737 Kč a oproti stejnému období předchozího roku se reálně zvýšil o 2,5 %.

Průměrná měsíční spotřeba domácností na obyvatele v nominálním vyjádření dosáhla částky 20 333 korun. Výsledkem byla míra úspor 10,2 %, což je o půlprocento více než před rokem. Naopak míra investic v sektoru domácností meziročně poklesla na 6,9 %.

Newsletter