Česká ekonomika rostla mírněji. Revizi přineslo DPH

Silné tempo růstu domácí ekonomiky v prvních třech měsících roku je nakonec o něco mírnější. Podle dnešní konečné revize dat Českým statistickým úřadem vzrostl hrubý domácí produkt Česka v prvním kvartále meziročním tempem rovných 4 %, oproti předchozímu údaji 4,2 %. V mezikvartálním srovnání česká ekonomika posílila o 2,5 %, také mírněji proti předchozímu 3,1% odhadu.

Koruna nechává dnešní revidovaný údaj bez větší reakce a k euru se obchoduje na úrovni 27,27 EURCZK. Kurz k dolaru je ve vleku vývoje eurodolaru a koruna slábne o 0,4 % na 24,40 USDCZK.

Růst je tažen jak domácí, tak zahraniční poptávkou a přispívá k němu většina odvětví národního hospodářství. Na revizi tempa růstu HDP oproti předchozím odhadům měly zásadní vliv zpřesněné údaje o dani z přidané hodnoty, uvedl ČSÚ.

Detailnější vzhled do vývoje v jednotlivých sektorech ukázal rostoucí ziskovost (nefinančních) podniků i reálných příjmů obyvatelstva, uvedl ČSÚ. Ziskovost podniků v prvním čtvrtletí vzrostla na 49,7 %, což je o 1,3 bazického bodu více než před rokem. Reálná spotřeba domácností na obyvatele se meziročně zvýšila o 3,5 % na 19.159 Kč a předstihla růst reálných příjmů, které se zvýšily o 2,7 % na 20.500 korun. Také průměrný měsíční příjem ze zaměstnání se podle ČSÚ zvýšil, a to o dvě procenta na 25.821 korun.

„K rychlejšímu růstu výdajů domácností přispěly předměty dlouhodobé spotřeby, které jsou zejména z dovozu. Domácnosti tak částečně realizovaly odkládanou spotřebu z minulých let,“ uvedli statistici. Větší nákupy domácností se odrazily i na objemu uspořených peněz. Míra úspor byla totiž v prvním čtvrtletí o 9,4 procenta nižší než před rokem. Míra investic naopak stoupla o 7,5 procenta.

Na výdajové straně byl růst HDP tažen nejen zahraniční poptávkou, ale také zvýšenou domácí investiční aktivitou a rostoucí spotřebou domácností. Investiční činnost, podpořená tvorbou zásob souvisejících s výrobními aktivitami, byla v 1. čtvrtletí rovněž významným faktorem růstu. 

Saldo zahraničního obchodu v běžných cenách bylo v 1. čtvrtletí meziročně stabilní a činilo 80,0 mld. Kč. Vývoz zboží a služeb vzrostl meziročně o 7,7 % a dovoz o 8,9 %. Mezičtvrtletně bylo tempo růstu vývozu výrazně vyšší než v předchozích obdobích, nicméně tento nárůst byl doprovázen i zvýšeným tempem dovozu.

Rychlejší hospodářský růst se pozitivně promítl na trhu práce. V 1. čtvrtletí v pojetí národních účtů bylo zaměstnáno v průměru 5,2 milionu osob, což představuje meziroční růst o 1,1 % a mezičtvrtletní o 0,8 %. Počet odpracovaných hodin zaměstnanců se meziročně zvýšil o 0,5 %, mezičtvrtletně o 0,3 %. V samotném zpracovatelském průmyslu se jednalo o nárůst o 2,8 % oproti stejnému období loňského roku a o 0,3% růst oproti předchozímu čtvrtletí.

(Zdroj: ČSÚ)

Newsletter