Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Česká ekonomika rostla mírněji. Revizi přineslo DPH

Silné tempo růstu domácí ekonomiky v prvních třech měsících roku je nakonec o něco mírnější. Podle dnešní konečné revize dat Českým statistickým úřadem vzrostl hrubý domácí produkt Česka v prvním kvartále meziročním tempem rovných 4 %, oproti předchozímu údaji 4,2 %. V mezikvartálním srovnání česká ekonomika posílila o 2,5 %, také mírněji proti předchozímu 3,1% odhadu.

Koruna nechává dnešní revidovaný údaj bez větší reakce a k euru se obchoduje na úrovni 27,27 EURCZK. Kurz k dolaru je ve vleku vývoje eurodolaru a koruna slábne o 0,4 % na 24,40 USDCZK.

Růst je tažen jak domácí, tak zahraniční poptávkou a přispívá k němu většina odvětví národního hospodářství. Na revizi tempa růstu HDP oproti předchozím odhadům měly zásadní vliv zpřesněné údaje o dani z přidané hodnoty, uvedl ČSÚ.

Detailnější vzhled do vývoje v jednotlivých sektorech ukázal rostoucí ziskovost (nefinančních) podniků i reálných příjmů obyvatelstva, uvedl ČSÚ. Ziskovost podniků v prvním čtvrtletí vzrostla na 49,7 %, což je o 1,3 bazického bodu více než před rokem. Reálná spotřeba domácností na obyvatele se meziročně zvýšila o 3,5 % na 19.159 Kč a předstihla růst reálných příjmů, které se zvýšily o 2,7 % na 20.500 korun. Také průměrný měsíční příjem ze zaměstnání se podle ČSÚ zvýšil, a to o dvě procenta na 25.821 korun.

„K rychlejšímu růstu výdajů domácností přispěly předměty dlouhodobé spotřeby, které jsou zejména z dovozu. Domácnosti tak částečně realizovaly odkládanou spotřebu z minulých let,“ uvedli statistici. Větší nákupy domácností se odrazily i na objemu uspořených peněz. Míra úspor byla totiž v prvním čtvrtletí o 9,4 procenta nižší než před rokem. Míra investic naopak stoupla o 7,5 procenta.

Na výdajové straně byl růst HDP tažen nejen zahraniční poptávkou, ale také zvýšenou domácí investiční aktivitou a rostoucí spotřebou domácností. Investiční činnost, podpořená tvorbou zásob souvisejících s výrobními aktivitami, byla v 1. čtvrtletí rovněž významným faktorem růstu. 

Saldo zahraničního obchodu v běžných cenách bylo v 1. čtvrtletí meziročně stabilní a činilo 80,0 mld. Kč. Vývoz zboží a služeb vzrostl meziročně o 7,7 % a dovoz o 8,9 %. Mezičtvrtletně bylo tempo růstu vývozu výrazně vyšší než v předchozích obdobích, nicméně tento nárůst byl doprovázen i zvýšeným tempem dovozu.

Rychlejší hospodářský růst se pozitivně promítl na trhu práce. V 1. čtvrtletí v pojetí národních účtů bylo zaměstnáno v průměru 5,2 milionu osob, což představuje meziroční růst o 1,1 % a mezičtvrtletní o 0,8 %. Počet odpracovaných hodin zaměstnanců se meziročně zvýšil o 0,5 %, mezičtvrtletně o 0,3 %. V samotném zpracovatelském průmyslu se jednalo o nárůst o 2,8 % oproti stejnému období loňského roku a o 0,3% růst oproti předchozímu čtvrtletí.

(Zdroj: ČSÚ)

Newsletter