Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Česká inflace roste nejrychleji od začátku roku

Tempo růstu spotřebitelských cen v ČR zrychluje, v květnu předčilo očekávání trhu, byť nepatrně. Stoupající ceny pohonných hmot se projevují nejen v měsíčním vyjádření, ale svým způsobem i ve vyjádření meziročním. Tak, že efekt zlevněných pohonných hmot už není tak silný jako například v prvních měsících letošního roku. V červenci se navíc začne vytrácet ještě citelněji, jelikož právě loni v červenci pokles ceny ropy na světových trzích – trvající do úvodu letošního roku – započal.

Spotřebitelské ceny vzrostly v květnu proti dubnu o 0,3 procenta. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddílech doprava, potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabák. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,7 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v dubnu a nejvíce od října 2014.

Slabší efekt zlevněných pohonných hmot vede k tomu, že se v ekonomice zřetelněji projevují proinflační faktory. Výsledkem je nejrychlejší tempo inflace v letošním roce, které vyrovnává její nejrychlejší tempo loňské (říjen 2014). Naposledy rostly spotřebitelské ceny v české ekonomice rychleji v roce 2013.

Celkově lze říci, že cenová hladina roste rychleji, než Česká národní banka předpokládala počátkem roku. Pravděpodobnost jejího zásahu v podobě posunutí kurzového závazku na slabší úroveň koruny vůči euru (či jiného nekonvenčního měnověpolitického zásahu, uvolňujícího měnové podmínky) tak i po dnešních datech dále klesá.

 

Potraviny, nápoje, tabák. Inflace předstihla očekávání ČNB

Newsletter