Česká nezaměstnanost klesla. Pracuje prakticky každý, kdo chce

Podíl nezaměstnaných lidí v České republice ve věku od 15ti do 65ti let v dubnu klesl o 0,4 procentního bodu na 4,4 procenta. Hodnota přesně splnila očekávání analytiků. Bez práce bylo téměř o 88 tisíc méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší dubnovou hodnotu počtu uchazečů o zaměstnání od roku 2008, informoval o tom dnes úřad práce.

„Nezaměstnanost je již na tak nízkých hodnotách, že pracuje prakticky každý, kdo pracovat chce,“ okomentovala dnešní data Andrea Linhartová Palánová, odborník na řízení lidských zdrojů z PwC ČR. „Firmám se daří, zakázky rostou a mají problém nabrat lidi. Průzkum PwC mezi šéfy nejvýznamnějších firem v Česku ukázal, že více než 80 % z nich letos navýší nebo alespoň zachová stávající počet zaměstnanců. Není tak divu, že se velmi obávají nedostatku lidí. Ten pociťují jak v provozu, tak u zaměstnání jako jsou řidiči, obráběči, prodavači, ale i u vysoce specializovaných pozic například v IT,“ dodala.

Důsledkem nedostatku zaměstnanců je tak tlak na růst mezd a snaha firem o nahrazení lidí stroji či nabírání pracovníků ze zahraničí, řekla Linhartová Palánová. „Začínáme rovněž pociťovat tlak na nové dovednosti spojené s využitím technologií, které v některých oborech uchazeči o práci vůbec nemají,“ dodala expertka.

Meziměsíčně i meziročně se zvýšil počet volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich v dubnu nabízeli prostřednictvím ÚP ČR 159 072, téměř 17 tisíc z nich pak na DPP nebo DPČ. Nejvíce volných pozic chtějí obsadit zaměstnavatelé v Praze (28 888), ve Středočeském (19 618) a v Jihomoravském (13 799) kraji. Zaměstnavatelé měli v dubnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě a řidiče nákladních automobilů.

„Řada regionů se v tomto ohledu dostala na historická minima. Česká ekonomika je stále v dobré kondici a na vývoji se příznivě podepisují jak průmyslová výroba, tak i jarní sezónní práce, které už jsou v plném proudu,“ uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 2,1 uchazeče. Z toho nejvíce v tradičně špatných okresech Karviná, Ústí nad Labem, Jeseník, Sokolov. Na Karvinsku byl počet uchazečů na jedno místo výrazně vyšší než ve zbytku ČR, když činil téměř dvojnásobek ostatních výše zmíněných okresů.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v dubnu všech 77 regionů. Největší pak okresy Jindřichův Hradec (o 26,8 %), Pelhřimov (o 22,7 %) a Svitavy (o 20,9 %).

Newsletter