Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Česká výroba roste nejrychleji za čtyři měsíce

AKTUALIZOVÁNO – Podnikatelské podmínky ve výrobě České republiky se během září zlepšily. Index PMI se zvýšil ze srpnové hodnoty 50,1 bodu na 52 bodů a ukázal tím na celkově solidní zlepšení provozních podmínek v české výrobě na konci třetího čtvrtletí a na nejlepší výkon sektoru od května. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. ​​​​​​ Zvýšení hlavního indexu se během měsíce odrazilo na všech jeho pěti složkách.

Nové zakázky začaly po poklesech v červenci a srpnu opět růst. To vedlo k nejrychlejšímu navýšení výroby od dubna. Zaměstnanost v sektoru vzrostla nejrychleji od května a nákupní aktivita se zvýšila poprvé za tři měsíce. Poslední průzkum vykázal nejrychlejší zvýšení cen vstupů od loňského července, ale jen malou změnu v cenách výstupů.

„Další zvýšení indexu PMI v září naznačuje, že zpracovatelský sektor po slabém výkonu v červenci stabilizoval, což potvrdila i oficiální data, která ukázala, že průmyslová produkce po očištění od vlivu počtu pracovních dnů meziročně klesla o 7,6 % (o 9,7 % měsíčně po sezónní úpravě),“ dodal Trevor Balchin, vedoucí ekonom u společnosti IHS Markit a autor zpravodaje.

„Dnešní předstihový indikátor z průmyslu ukazuje, že tento sektor znovu nabírá dech. Zvýšení objemu zakázek přichází z domácí ekonomiky, zatímco objednávky ze zahraničí se drží na stabilní úrovni. Díky novým zakázkám očekávají firmy i růst zaměstnanosti v sektoru. Firmy však podle nás budou mít problém, aby pracovní sílu sehnaly,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky. Dodal, že nezaměstnanost atakuje rekordně nízké úrovně. Tlak na růst mezd v průmyslu tak v následujících měsících nepoleví.

Zpracovatelské nové zakázky v ČR po dvou měsících poklesu v září vzrostly. Tempo růstu však bylo jen mírné a slabší než dlouhodobý průměr průzkumu. Celkové zvýšení svědčilo o lepší domácí poptávce, zatímco objem zakázek ze zahraničí se od srpna v podstatě nezměnil. Řada firem hlásila, že na celkovém mezinárodním obchodě se podepsala slabší poptávka z Německa.

Vyšší zakázky vedly po nepatrném růstu výroby v srpnu k rychlejšímu zvýšení. Produkce vzrostla nejvíce od dubna, ač tempo bylo slabší než historický průměr průzkumu. Rozpracovanost se mezitím zvýšila nejrychleji za čtyři měsíce.

Newsletter