Německý Ifo index ukázal větší zlepšení, než dosahoval konsensus trhu. Euro z dat nikterak výrazně neprofituje, obchoduje se nadále nad 1,1930 EURUSD. Měny regionu mírně sílí. Koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny kolem 25,36 za euro.

České akcie může dostat pod tlak výběr zisků na ČEZu i bankách

České akcie začnou pravděpodobně poklesem, energetika ČEZ i banky by mohly projít fází vybírání zisků. ČEZ by se mohl dostat pod 600 korun díky nízkým cenám ropy a plynu, které tlačí dolů silný dolar a vysoké zásoby. O2 by měla být pod prodejním tlakem, když Erste nově doporučuje redukovat pozice s cílem 225 korun, protože čeká, že PPF nevyplatí žádnou dividendu v letech 2014-2016.

Podobné to bude asi i v Maďarsku a Polsku, zřejmě uvidíme tlak na energetických akciích, protože ropa WTI  se dostala výrazněji pod 80 dolarů za barel, takže MOL, PKN ale i například těžař mědi KGHM budou pravděpodobně klesat. Posledně jmenovaná firma by měla reagovat na nízké ceny mědi  a stříbra v návaznosti na silný dolar.

Evropské trhy začnou v mírném záporu, podle futures na Eurostoxx index bude s velkou pravděpodobností docházet k vybírání zisků po posledním silném rally na světových trzích. I zde by měl být tlak v olejářském a těžebním sektoru, ale automobilový sektor by mohl být silnější po slušných výsledcích BMW za 3. kvartál.

Newsletter