České akcie může dostat pod tlak výběr zisků na ČEZu i bankách

České akcie začnou pravděpodobně poklesem, energetika ČEZ i banky by mohly projít fází vybírání zisků. ČEZ by se mohl dostat pod 600 korun díky nízkým cenám ropy a plynu, které tlačí dolů silný dolar a vysoké zásoby. O2 by měla být pod prodejním tlakem, když Erste nově doporučuje redukovat pozice s cílem 225 korun, protože čeká, že PPF nevyplatí žádnou dividendu v letech 2014-2016.

Podobné to bude asi i v Maďarsku a Polsku, zřejmě uvidíme tlak na energetických akciích, protože ropa WTI  se dostala výrazněji pod 80 dolarů za barel, takže MOL, PKN ale i například těžař mědi KGHM budou pravděpodobně klesat. Posledně jmenovaná firma by měla reagovat na nízké ceny mědi  a stříbra v návaznosti na silný dolar.

Evropské trhy začnou v mírném záporu, podle futures na Eurostoxx index bude s velkou pravděpodobností docházet k vybírání zisků po posledním silném rally na světových trzích. I zde by měl být tlak v olejářském a těžebním sektoru, ale automobilový sektor by mohl být silnější po slušných výsledcích BMW za 3. kvartál.

Newsletter