České banky drží nejméně rizikových realitních úvěrů

AKTUALIZOVÁNO: České banky mají spolu se švédskými nejméně rizikových úvěrů na nemovitosti v Evropě. Jsou také více ochotné financovat i spekulativní projekty, hlavně u průmyslových nemovitostí. U nich požadují menší množství předem uzavřených nájemních smluv. Vyplývá to z průzkumu financování realitního trhu KPMG Property Lending Barometer.

Kromě průmyslových nemovitostí banky více financují rezidenční projekty, naopak úvěrování kancelářských budov pokleslo, vyplývá z průzkumu. Banky působící na českém trhu stále dávají přednost financování hotových projektů, které generují příjem z pronájmu, místo financování nových developerských projektů. „Česká republika se tak řadí po bok západním ekonomikám. Nejmarkantnější rozdíl je mezi ČR a Polskem, kde naopak vzhledem k malé nabídce dokončených projektů převládá financování projektů nových,“ uvedla KPMG.

České banky jsou ve srovnání s bankami v jiných zemích s vlastní měnou také ochotny ve vyšší míře poskytovat financovaní v eurech.

Vůbec poprvé se české banky zapojené do průzkumu shodly na tom, že další vývoj bude pozitivní. „Všechna vyjádření bank také potvrzují, že český realitní trh se přibližuje svými parametry západním trhům. Nemovitosti v České republice se v pokrizovém období vrátily do hledáčku mezinárodních investorů,“ uvedl partner KPMG Česká republika Pavel Kliment. Podle něj konkurencí Česka zůstávají především Polsko, Maďarsko a Slovensko.

Optimistické výhledy bank ve financování realitního trhu podle KPMG podporují hlavně rekordně nízké úrokové sazby, hospodářský růst a zdravé portfolio úvěrů.

Kromě bank začínají peníze do realit v Česku dávat jiní investoři. „Strategická důležitost financování nemovitostí pro banky roste. Nízké úrokové sazby a nedostatek vhodných projektů vytvářejí vysoce konkurenční prostředí, na kterém se kromě tradičních tuzemských bank stále více prosazují zahraniční banky, skupiny privátních investorů a fondů,“ upozornil Kliment.

Průzkumu se zúčastnilo přes 90 bank a finančních institucí v 21 evropských zemích. Vedle České republiky se do něj zapojily Bulharsko, pobaltské státy, Nizozemsko, Chorvatsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko a Velká Británie. Autoři průzkumu hovořili s vedoucími oddělení nemovitostí, financování projektů nebo řízení rizik bank.

Newsletter