České banky zvýšily zisk o miliardy. Jak, když jsou úroky na nule?

Čtveřice největších tuzemských bank v letošním prvním pololetí vydělala 26,7 miliardy korun. To je o 2,6 miliardy více než před rokem. Díky čemu, když realitou jsou nulové úrokové sazby a tlak na marže?

K růstu ziskovosti největších tuzemských bank Komerční banky, České spořitelny, ČSOB a UniCredit Bank přispěly zejména jednorázové výnosy z prodeje podílu v karetní asociaci Visa Europe a nárůst poskytnutých úvěrů.

Komerční bance stoupl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o zhruba procento na 6,7 miliardy korun. Přispělo k tomu zaúčtování jednorázového výnosu z prodeje podílu v karetní asociaci Visa Europe. Čistý zisk náležející akcionářům banky bez příspěvku z této transakce klesl meziročně o 10,9 procenta. Bance přibylo i zákazníků a stoupl objem vkladů a úvěrů. Nárůst obchodních objemů úplně nevyrovnal vliv tlaku na marže a vyšších nákladů rizika, uvedla banka.

Komerční banka (-10 %) drtí burzu. Dividenda už nebude tak štědrá

Čistý zisk České spořitelny se v prvním pololetí meziročně zvýšil o 12,5 procenta na 8,2 miliardy korun. Kladně se na tom podepsal růst klientských úvěrů a výnos z prodeje podílu ve společnosti Visa Europe. Bance přibyly poskytnuté úvěry ve všech klíčových segmentech. Hlavním tahounem růstu byly podle předsedy představenstva ČS Tomáše Salomona zejména ale nové hypoteční úvěry.

Erste potvrdila čtvrtletní čistý zisk 567 milionů eur, pololetí rekordní

Čistý zisk skupiny ČSOB v prvním pololetí stoupl o 18 procent na 8,3 miliardy Kč. Celkový objem aktiv pod její správou vzrostl meziročně o procento na 183,5 miliardy korun. Růst podpořily jednorázové výnosy z prodeje podílu ve Visa Europe, silný růst obchodních objemů a kvalita úvěrů, informovala dnes ČSOB v tiskové zprávě. „Výnos z prodeje podílu ve společnosti VISA Europe nám umožnil dosáhnout historicky nejvyššího pololetního zisku,“ uvedl generální ředitel ČSOB John Hollows.

Čistý zisk skupiny ČSOB stoupl v pololetí o 18 pct na 8,3 mld. Kč

Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v pololetí čistý zisk 3,5 miliardy korun, to je meziroční nárůst o zhruba 12 procent. „I přes zvýšené náklady do Rezolučního fondu a Fondu pojištění vkladů jsme dosáhli dvanáctiprocentního růstu konsolidovaného čistého zisku. K tomuto významnému nárůstu čistého zisku přispěly jak stabilně se zvyšující objemy retailových a korporátních úvěrů, tak i výnosy plynoucí z mezinárodní transakce – akvizice Visa Europe, kde naše banka měla majetkovou účast,“ uvedl generální ředitel banky Jiří Kunert.

UniCredit Bank ČR a SR v pololetí stoupl zisk na 3,5 mld. Kč

Pololetní výsledky českých bank potvrzují jejich solidní a stabilní postavení na trhu, uvedl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Profitabilita bank v posledních letech podle něj obecně, nejen v ČR, klesá. České ústavy však svoji ziskovostí předčí banky v řadě jiných evropských zemí, včetně sousedních zemí. Stěžejní příčinou obecného poklesu profitability českých i zahraničních bank je růst regulatorní zátěže, podotkl.

Miliardář Krúpa chce žalovat banku Moneta. Půjde o miliardy

Výsledky největších českých bank potvrzují dlouhodobý trend výrazného růstu ekonomické aktivity domácností a firem. Zejména se ale zvyšují objemy poskytnutých úvěrů, zatímco pokračuje tlak na klesající úrokovou marži, která nedovoluje bankám výrazněji zvyšovat provozní zisk. Silná konkurence také sráží výnosy z poplatků. Pokud se bankám nepodaří dále zvýšit objemy poskytnutých úvěrů, tak jenom stěží jim ve druhé polovině roku stoupnou zisky.

„Pololetní výsledky českých bank potvrzují jejich solidní a stabilní postavení na trhu. Profitabilita bank v posledních letech obecně, nejen v ČR, klesá. České ústavy však svoji ziskovostí předčí banky v řadě jiných evropských zemí, včetně zemí sousedních. Z velkých tuzemských bank, které jsou vesměs ziskové, nedosáhla v letošním prvním pololetí dvojciferného meziročního růstu čistého zisku pouze Komerční banka. I když i ona skončila v černých číslech, nárůst zisku o necelé procento představuje výrazně horší výsledek, než jakého dosáhly její klíčové konkurentky, tedy ČSOB, Česká spořitelna a UniCredit. Akcie Komerční banky také negativně zasáhla zpráva o revizi dividendové politiky spočívající ve snížení výplatního poměru. Tu banka oznámila spolu s pololetními výsledky. Klíčovým důvodem redukce dividendy je ovšem růst regulatorní zátěže, se kterým se potýkají i další velké banky nejen v tuzemsku, ale i v Evropě. Právě to je stěžejní příčinou výše uvedeného obecného poklesu profitability našich i zahraničních bank,“ shrnul hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Výsledky největších tuzemských bank v miliardách korun:

  čistý zisk 1. pololetí 2016 čistý zisk 1. pololetí 2015
ČSOB 8,3 7,1
Česká spořitelna 8,2 7,3
Komerční banka 6,7 6,6
UniCredit Bank ČR a SR 3,5 3,1

Zdroj: banky

Newsletter