České ekonomice věříme nejvíc za sedm let

Červnová čísla o důvěře v českou ekonomiku potvrzují její kontinuálně se zlepšující stav. Celková důvěra v tuzemské hospodářství byla naposledy vyšší v červenci roku 2008, tedy ještě předtím než se v Česku plně projevily dopady světové finanční krize. Na nejlepším výsledku za posledních téměř sedm let má hlavní podíl zlepšení nálady v podnikatelské sféře. Podnikatelé momentálně vidí ekonomiku nejoptimističtěji od přelomu let 2010 a 2011, kdy se projevilo tehdejší krátkodeché oživení.

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v červnu zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) oproti květnu vzrostl o 1,7 bodu. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně zvýšil o 2 body. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila v průmyslu a ve vybraných odvětvích služeb, v obchodě se zvýšila mírně a ve stavebnictví se mírně snížila. Indikátor důvěry spotřebitelů se mírně zvýšil o 0,7 bodu. Ve srovnání s hodnotami v červnu 2014 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

Nynější oživení je však mnohem robustnější, což je kromě jiného patrné i z čísel za důvěru spotřebitelů. Spotřebitelská důvěra už řadu měsíců vykazuje nejlepší výsledky nejméně od začátku roku 2007. Ty byly na začátku roku podpořeny několikaletými minimy v oblasti cen pohonných hmot.

Nyní je povzbuzující, že se spotřebitelská důvěra udržuje na poměrně vysokých úrovních i navzdory tomu, že ceny pohonných hmot přece jenom od svého minima počátkem února poněkud vzrostly.

Dalším impulsem pro růst spotřebitelské důvěry by měl být vývoj na trhu práce, kde lze v druhé polovině roku a zejména pak v roce 2016 očekávat silnější tlak na růst mezd. 

Newsletter