České spotřebitelské ceny překvapují rychlejším růstem

Tuzemská inflace v srpnu překvapivě zrychluje. Index spotřebitelských cen vzrostl v meziročním srovnání o 0,6 %. Analytici přitom očekávali udržení tempa růstu cen na červencových 0,5 procenta.

V meziměsíčním srovnání ale ceny českým spotřebitelům klesly o 0,1 % po 0,2% růstu v červenci. Analytici předpovídali výraznější, 0,2% snížení.

Za rychlejším meziročním růstem cen stojí především zdražení potravin a nealkoholických nápojů. Ty stejné kategorie ovšem nejvíce přispěly i k poklesu cenové hladiny v meziměsíčním srovnání. Naopak na růst celkové úrovně spotřebitelských cen v srpnu oproti červenci působilo zdražení sezónních dovolených a komplexních služeb.

Největší vliv na meziroční růst spotřebitelských cen měly v srpnu ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a také zdražení alkoholických nápojů a tabáku. Naopak, největší měrou na meziroční pokles cen působily levnější energie a náklady na bydlení.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 % a ceny služeb o 1,2 %. V meziměsíčním srovnání pak zboží o 0,3 % zlevnilo a služby stejnou měrou podražily.

Newsletter