Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

České spotřebitelské ceny překvapují rychlejším růstem

Tuzemská inflace v srpnu překvapivě zrychluje. Index spotřebitelských cen vzrostl v meziročním srovnání o 0,6 %. Analytici přitom očekávali udržení tempa růstu cen na červencových 0,5 procenta.

V meziměsíčním srovnání ale ceny českým spotřebitelům klesly o 0,1 % po 0,2% růstu v červenci. Analytici předpovídali výraznější, 0,2% snížení.

Za rychlejším meziročním růstem cen stojí především zdražení potravin a nealkoholických nápojů. Ty stejné kategorie ovšem nejvíce přispěly i k poklesu cenové hladiny v meziměsíčním srovnání. Naopak na růst celkové úrovně spotřebitelských cen v srpnu oproti červenci působilo zdražení sezónních dovolených a komplexních služeb.

Největší vliv na meziroční růst spotřebitelských cen měly v srpnu ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a také zdražení alkoholických nápojů a tabáku. Naopak, největší měrou na meziroční pokles cen působily levnější energie a náklady na bydlení.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 % a ceny služeb o 1,2 %. V meziměsíčním srovnání pak zboží o 0,3 % zlevnilo a služby stejnou měrou podražily.

Newsletter