Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti euru se obchoduje zpět nad hranicí 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo korunu zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá zisky směrem pod tuto hranici.

České spotřebitelské ceny v červnu nerostly, inflace na nule

Spotřebitelské ceny v červnu stagnovaly. A to v porovnání s květem i v meziročním srovnání. Meziroční inflace je na nule po květnovém růstu o 0,4 procenta. Nulový meziměsíční růst zaznamenaly spotřebitelské ceny naposledy v září 2009.

Podle ČSÚ ovlivnilo meziměsíční výsledek zejména snížení cen potravin a nealkoholických nápojů. Naopak na zvyšování celkové úrovně spotřebitelských cen v červnu oproti květnu působil růst cen v oddíle rekreace a kultura v důsledku zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami. Ceny zboží oproti květnu úhrnem klesly o 0,2 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,3 %.

V meziročním srovnání zůstala celková úroveň spotřebitelských cen v červnu 2014 stejná jako v červnu 2013. Opět se na tom podepsaly ceny potravin a nealkoholických nápojů, na druhé straně působil růst zejména v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Ceny zboží meziročně úhrnem klesly o 0,6 %, ceny služeb vzrostly o 0,9 %.

Newsletter