České startupy dobývají Asii ze Singapuru. Nabízí kapitál i technologie

S ambicí najít investora a získat cenné zkušenosti odletěla do Singapuru v rámci programu CzechMatch první pětičlenná skupina českých startupů. Check Terra, Funtasy Sport, Hybrid Company, OneProve a Relailys.com představily své projekty tamním investorům 22. června na CzechMatch Demo Event. Startupy v Singapuru čekal týdenní program plný mentoringu, setkání s potenciálními zákazníky i partnery a intenzivní networking.

 

Program CzechMatch nabízí mladým českým inovativním firmám možnost představit se před potenciálními investory, obchodními partnery a odbornou veřejností. Jedná se o týdenní semináře v Londýně, New Yorku, Silicon Valley nebo Singapuru, kde na startupisty čeká mentoring, networking, závěrečná matchmakingová akce i doprovodný program ve spolupráci s ambasádami či konzuláty. CzechMatch navazuje na další programy CzechInvestu jako CzechStarter, CzechDemo a CzechAccelerator a je určen inovativním firmám v pokročilejší vývojové fázi. CzechInvest firmám přispívá i finančně až do výše téměř 100 tisíc na jednu firmu.

 

Singapur se dá jako jeden z nejrozvinutějších startupových ekosystémů v rámci asijského regionu bezpochyby označit za Silicon Valley jihovýchodní Asie. Tamní trhy nabízí startupům nepřeberné možnosti k další expanzi díky nejnovějším technologiím, rozvinuté venture kapitálové infrastruktuře a štědrým podporám tamní vlády. „Naším cílem je založit pobočku v Singapuru a díky ní se rozrůst dál na jihoasijský trh,“ prozrazuje jeden z účastníků programu CzechMatch Pavel Zákravský z online platformy pro hraní fantasy sport her Funtasy Sport.

Celý region ASEAN čítá dohromady přibližně 650 milionů obyvatel, což pro české podnikatele představuje značný potenciál k růstu. „Pokud chtějí české firmy uspět v jihovýchodní Asii, je důležité uspět regionálně, stát se regionálním hráčem. Právě Singapur takové možnosti nabízí, a je proto ideální vstupní bránou na další asijské trhy, v tom tkví jeho unikátnost,“ říká Lucie Hustolesová, vedoucí Oddělení internacionalizace firem v CzechInvestu.

„Donutilo nás to tady přemýšlet nejen o našem byznysu, ale o byznysu celkově. Hodně nás to tady jako startup nakoplo,“ přiznává ve videu ze Singapuru Aleš Bláha z firmy CheckTerra, která dokumentuje stav a budování technické infrastruktury.

„Přijeli jsme do Asie, abychom prozkoumali nové trhy a příležitosti. Je to úplně skvělé prostředí, byli jsme na obchodních schůzkách jak v Singapuru, tak v Indonésii a Vietnamu. Vnímáme to jako ideální způsob, jak se dostat s byznysem z Evropy do světa,“ uvedl Jiří Voříšek z firmy MiHybrid, která na základě technologie HbbTV propojuje internet a televizi a nabízí online řešení k cílenému zobrazení reklamy pro příjemce televizního vysílání.

Přidaná hodnota akcí, jako je CzechMatch, spočívá ve validaci produktu či služby na trhu jihovýchodní Asie nebo v potřebném zjištění, jak produkt upravit pro místního trh. „CzechMatch program, to pro nás byla spousta feedbacků a schůzek. V návaznosti na ně jsme kompletně předělali náš pitch deck pro investory. Zpětná vazba byla k nezaplacení,“ říká Marvan Shamma ze startupu OneProve využívající technologii umělé inteligence k rozpoznání originálních předmětů a padělků za pomoci fotografií z běžných smartphonů.

„Na českém trhu jsme nedávno získali seed investici v hodnotě 300 000 dolarů. Zároveň se nám tady, v Singapuru, v rámci programu CzechAccelerator před měsícem podařilo založit pobočku. Určitě doporučuji se těchto programů zúčastnit, posune to vaši firmu fakt dopředu,“ říká ve videu ze Singapuru Petr Heller ze startupu Retailys, který se zabývá zprávou neomezeného množství eshopů v různých jazycích i měnách. 

Retailys již dříve v Singapuru absolvoval tříměsíční pobyt v rámci jiného projektu agentury CzechInvest. Startup také získal investici na crowdfundingové platformě Fundlift ve výši 3,5 milionu korun, která byla následně navýšena na 8,75 milionu korun.

Na další programy CzechMatch do New Yorku a Londýna je možné se přihlásit do 24. července. CzechInvest zároveň vyhlašuje 4. výzvu pro podávání přihlášek do CzechAcceleratoru. Startupisté, kteří by měli zájem vyrazit za české hranice na zkušenou od ledna do března 2019, se mohou hlásit do 1. srpna. 

Po dvouleté pauze se české inovativní společnosti z oblasti kreativních průmyslů mohou hlásit také do mezinárodní soutěže Creative Business Cup, a to do konce července. Národní kolo se bude konat 25. září v plzeňském inkubátoru DEPO2015.

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest je státní příspěvková organizace podřízená Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Dojednává do České republiky tuzemské a zahraniční investice z oblasti výroby, strategických služeb a technologických center. Podporuje malé, střední a začínající inovativní podnikatele, podnikatelskou infrastrukturu a inovace.

Newsletter