Euro proti dolaru umazalo velkou část ranních ztrát. Obchoduje se kolem 1,2140 EURUSD. Eurová korekce proti dolaru lehce pomohla měnám regionu. Koruna se jako jediná posunula do zisku pod 26,10 za euro. Přispěl k tomu i komentář guvernéra ČNB ohledně výhledu sazeb.

České stavebnictví se stále nezotavuje z finanční krize

Stavební produkce v prosinci 2014 klesla meziročně reálně o 6,6 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 3,8 procenta stavebních povolení méně. V roce 2014 vzrostla stavební produkce meziročně reálně o 2,3 procenta, ve srovnání s konjunkturním rokem 2008 klesla o 22,1 procenta.  

Zatímco prosincová čísla z průmyslu jsou jednoznačně příznivá, ta za stavebnictví poněkud krotí byť jen mírný optimismus předchozích měsíců.

Zatímco ještě podle listopadových čísel se zdálo, že stavebnictví opatrně oživuje, poměrně citelný útlum v posledním měsíci roku tomu příliš nenasvědčuje. Zdá se tak, že poměrně slušná listopadová čísla byla dána spíše velice slabou srovnávací základnou z listopadu 2013.

Čísla z prosince 2014 je třeba vnímat o to negativněji, že probíhající zima není kdovíjak silná a loňský prosinec byl teplotně nadprůměrný. Stavebnictví tak stále zůstává posledním zásadním segmentem tuzemské ekonomiky, který se nezotavil – a ani v dohledné době nezotaví – ze šrámů uštědřených důsledky finanční krize. 

Newsletter