Evropská inflace klesla více, než čekal trh. Dolar navýšil dnešní zisky pod 1,0950 za euro. Koruna se obchoduje zpět pod 24,30 za euro.

České stavebnictví se stále nezotavuje z finanční krize

Stavební produkce v prosinci 2014 klesla meziročně reálně o 6,6 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 3,8 procenta stavebních povolení méně. V roce 2014 vzrostla stavební produkce meziročně reálně o 2,3 procenta, ve srovnání s konjunkturním rokem 2008 klesla o 22,1 procenta.  

Zatímco prosincová čísla z průmyslu jsou jednoznačně příznivá, ta za stavebnictví poněkud krotí byť jen mírný optimismus předchozích měsíců.

Zatímco ještě podle listopadových čísel se zdálo, že stavebnictví opatrně oživuje, poměrně citelný útlum v posledním měsíci roku tomu příliš nenasvědčuje. Zdá se tak, že poměrně slušná listopadová čísla byla dána spíše velice slabou srovnávací základnou z listopadu 2013.

Čísla z prosince 2014 je třeba vnímat o to negativněji, že probíhající zima není kdovíjak silná a loňský prosinec byl teplotně nadprůměrný. Stavebnictví tak stále zůstává posledním zásadním segmentem tuzemské ekonomiky, který se nezotavil – a ani v dohledné době nezotaví – ze šrámů uštědřených důsledky finanční krize. 

Newsletter