Českému trhu práce se daří nad očekávání dobře

Nezaměstnanost v březnu klesla na 7,2 procenta z únorových 7,5 procenta. Bez práce bylo 525.315 lidí, téměř o 23.000 méně než v únoru. Snižování nezaměstnanosti pomáhá začátek sezónních prací, klesat by měla i v dalších měsících. Počet volných pracovních míst vzrostl zhruba o sedm tisíc na 76.050. Uvedl to dnes Úřad práce ČR.     

„Český trh práce vykázal v březnu nad očekávání dobré výsledky. S poklesem míry nezaměstnanosti oproti únoru se obecně počítalo, nikoli však s až takto citelným snížením. Svým dílem se na příznivém výsledku podepisuje mírná zima, která umožňuje ve vyšší míře obnovovat či zahajovat sezónní pracovní úvazky v lesnictví, povrchové těžbě, stavebnictví a dalších podobných segmentech pracovního trhu,“ komentuje zprávu hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

„Míra nezaměstnanosti bude klesat nadále. Ještě před letošním létem by se měla snížit pod úroveň sedmi procent, kde se nacházela naposledy v roce 2012. Potvrzuje se tak trvající oživování tuzemské ekonomiky a během letošního roku lze také díky tomu čekat silnější tlak na růst reálných mezd, než jaký charakterizoval rok loňský. Společně s vývojem ekonomiky v mírně inflačním pásmu jde o další faktor, který hovoří pro to, že zásah České národní banky v podobě další intervence za oslabení koruny nebude nutný,“ dodává ekonom.

Napříč regiony 

V březnu zaznamenalo meziměsíční pokles nezaměstnanosti všech 77 regionů. Nejvíce to bylo v okresech Jindřichův Hradec (o 10,3 procenta), Klatovy (o 10,2 procenta) a Chrudim (o 9,7 procenta). Zaměstnavatelé měli největší zájem o řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pomocné pracovníky ve výrobě, kováře a nástrojáře, montážní dělníky a pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy.    

Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji, a to 10,4 procenta. V Praze je pět procent nezaměstnaných, což je nejméně v Česku. Pokud jde o jednotlivé okresy, nejnižší nezaměstnanost byla tradičně v Praze-východ, kde činila 3,2 procenta. Na druhém místě byly shodně Rychnovsko a Mladoboleslavsko s 4,1 procenta. Nejvyšší míru nezaměstnanosti vykázalo opět Bruntálsko, a to 12,9 procenta, následovalo Mostecko s 12,7 procenta.     

Na jedno volné pracovní místo připadá 6,9 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Bruntál (33,4), Ústí nad Labem (25,4), Karviná (25,2), Most (23,9), Jeseník a Chomutov (23).     

Před rokem v březnu byla míra nezaměstnanosti 8,3 procenta, bez práce bylo o 83.000 lidí více než letos.

Newsletter