Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Česko a sdílená ekonomika: Zaměřeno na trh práce

Sdílená ekonomika se po dopravě a ubytování začíná prosazovat i na trhu práce. Nejvíc nás na ní láká větší flexibilita, svoboda při organizaci času, levnější služby a samozřejmě také možnost přivýdělku. V Česku je zatím poskytovatelů sdílených služeb v porovnání se západní Evropou málo, najedou se už ale první vlašťovky.

Příležitost pro mileniály

Z výzkumu think tanku Centre for European Policy Studies vyplývá, že na webech, které zprostředkovávají nabídku a poptávku na sdíleném trhu práce, vyhledává 44 % dotázaných. Aktivně na nich nabízí své služby 22 %, nejaktivnější jsou v tomto Britové. Z britského průzkumu také vyplývá, že většina nabízejících jsou mladí lidé, polovina z nich je mladší 35 let. Zajímavostí je, že například řidiči Uberu jsou v porovnání s jejich kolegy taxikáři vzdělanější, až 19 % z nich má ve Velké Británii vysokoškolský diplom.

První vlaštovka v Česku

Do České republiky přichází tento trend pomaleji, podle odhadů z loňského roku sdílená ekonomika u nás tvoří 0,1 % HDP. Z  tohoto čísla většinu tvoří sdílená doprava a ubytování. Do tří let by ale podíl na HDP měl vzrůst na 0,5 %. Na trhu práce u nás na rozdíl od zahraničí nefiguruje mnoho subjektů, které by zprostředkovávaly nabídky a poptávky ve sdílené ekonomice. Jednou z prvních vlaštovek je start-up Robeeto. Projekt Simony Kijonkové, zakladatelky sítě Zásilkovna, sází na profesionalitu a příjemné uživatelské rozhraní. „Snažíme se našim klientům co nejvíc pomoct při hledání zakázek na internetu a vším, co se k tomu váže, od daní po organizaci času. Garantujeme jim férovou cenu a úplnou transparentnost, všem dáváme stejné podmínky, “  říká Stanislav Koukal, CEO Robeeta.

Unikátní služby pro „pracanty“ i poptávající

Hlavní myšlenkou je propojit poptávku a nabídku „pracantů“. Lidé zde nabízejí například zahradnické práce, úklid, doučování nebo pomoc se stěhováním. Výhodou je přehlednost. Při výběru „pracanta“ si můžete prohlédnout jeho reference, kalendář a cenu práce, kterou si stanovil. Robeeto se snaží vyhnout typickému problému služeb sdílené ekonomiky, a to obvinění z obcházení daní a spory s úřady. Všechny obchody se uzavírají online a pokud to je potřeba, sama platforma pomáhá pracantům s případným zřízením živnostenského listu. Ideální příležitosti zde najdou například maminky na rodičovské dovolené, studenti nebo lidé, kteří nabízejí pomoc se sezónními pracemi.

„Do budoucna plánujeme přidat službu EET. Naši pracanti tím získají snadný způsob, jak vydávat EET účtenky za odvedenou práci, takže jim trochu zjednodušíme administrativu,“ dodává Stanislav Koukal o budoucnosti projektu. Pokud se v České republice bude trend vyvíjet podobně jako v zahraničí, o podobné služby bude rozhodně zájem. 

Forma podnikání, která staví na pronájmech a sdílení, je populární hlavně mezi mladými a obyvateli větších měst. Jedním z průkopníků tohoto konceptu je služba Airbnb, která funguje od roku 2008, nebo často diskutovaný Uber. Právě tato aplikace představuje typickou službu sdílené ekonomiky, která často díky moderním technologiím reaguje na potřeby zákazníků pružněji než klasičtí poskytovatelé.

Kijonková: Startupy umíme, můžeme mít vlastní Apple

S rozvojem moderních technologií bude růst i význam sdílené ekonomiky

Sdílená ekonomika svým uživatelům dokáže ušetřit čas a peníze, navíc jim dává větší flexibilitu. Na druhou stranu poskytovatelé sdílených služeb často naráží u vedení obcí, kterým vadí nedostatečná regulace a nevyjasněný právní status.  Za neférovou konkurenci je považují i poskytovatelé tradičních služeb, například hoteliéři nebo taxikáři. Přesto všechno se dá očekávat, že s dalším rozvojem chytrých telefonů a aplikací se objem peněz ve sdílené ekonomice bude zvyšovat. Tento fenomén tak začíná stále více přitahovat pozornost ekonomů. „Lidé na sdílenou ekonomiku začínají nahlížet jako na možný zdroj obživy. V budoucnu to trh práce určitě pozmění,“ říká Stanislav Koukal, CEO českého start-upu Robeeto, který nabízí zprostředkování práce na sdíleném trhu.

Každý pátý chce pracovat na sdíleném trhu práce

Podle průzkumu britské Hertfordshirské univerzity se přes některou službu sdílené ekonomiky pokoušelo najít práci 21 % dotázaných. Uspělo 11 % z nich, což představuje téměř 5 milionů pracujících. Celý svůj příjem tímto způsobem získává 5 % z nich, pro většinu jde o přivýdělek. Podobný závěr přináší i český výzkum Asociace pro mezinárodní otázky, Češi si prací přes sdílenou ekonomiku chtějí přilepšit.  Jako hlavní výhodu uvádějí větší svobodu v organizaci svého času.

Newsletter