Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Český lev dokazuje svou sílu. Revize HDP potvrdila vyšší růst

Během dnešního rána byla zveřejněna revize prvního odhadu růstu české ekonomiky za třetí čtvrtletí, která ukázala ještě lepší výsledek, než byl ten předchozí. Česká ekonomika dle Českého statistického úřadu meziročně vzrostla o 4,5 % oproti předchozímu odhadu na 4,3 %. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím jde tedy o 0,5% růst.

Zpřesněný dohad uvedl, že vedle stabilního růstu spotřeby domácností a investic byl vývoj významně podpořen i výdaji vládních institucí a zahraniční poptávkou. Nejvíc k boomu HDP již tradičně přispěl zpracovatelský průmysl (meziročně +7,9 %), na solidním výsledku se „podepsalo“ i stavebnictví (+5,5 % r/r), které profitovalo především díky zvýšeným výdajům vládních institucí. Silné tempo růstu vykázala i většina odvětví služeb.

V oblasti investic pokračuje trend započatý začátkem tohoto roku. Investiční aktivita i nadále roste, k čemuž přispěly zvýšené investice vládních institucí. Růst fixního kapitálu byl podpořen především investicemi do staveb a infrastruktury, které byly doprovázeny rostoucími investicemi od strojů, zařízení a dopravních prostředků.

Pozitivní růst se projevil i na trhu práce. Ve třetím čtvrtletí bylo zaměstnáno 5,17 milionů osob, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 1,2 %. Mezikvartálně je zaměstnanost stabilní.

Česká koruna na lepší data reaguje posílením. Na páru s eurem se obchoduje na stabilních 27,02 EURCZK, v případě dolaru pak posiluje na 25,45 USDCZK.

Newsletter