Český průmysl na vzestupu. Podmínky nejlepší od roku 2011

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v únoru dostaly na nejvyšší hodnotu od dubna 2011 odpovídající 57,6 bodům. Mezi hlavní oblasti růstu patří výroba, nové zakázky a zaměstnanost. Pozitivní je rovněž i předpověď další expanze do příštího roku.

Jan Světlík: Máme špatný systém vzdělávání a průmysl trpí

V rámci detailního pohledu byla největším tahounem výroba doplněná přílivem nových zakázek, který byla nejprudší za více než rok a půl. Firmy v průzkumu uvedly, že stálí zákazníci si objednávají větší objemy, které podpořilo například získání nových odběratelů především z Německa.

Oblast zaměstnanosti profitovala především z tvorby pracovních příležitostí, která zrychlila na nejvyšší tempo od léta 2015. Hlavním důvodem je dle zprávy potřeba zvýšit kapacity, které, byť vyšší, stále nestačí na pokrytí celkové poptávky.

Světlík: Náš průmysl? Chytrost a inteligence, ne hrubá síla

„Únorová data PMI utvrdila lednové výsledky, které ukázaly, že česká výroba začala rok 2017 přesvědčivě,“ okomentoval dnešní výsledek Paul Smith, vedoucí ekonom společnosti IHS Markit. „Výroba, nové zakázky i zaměstnanost prudce rostou. Vzhledem k tomu, že i očekávání budoucí výroby jsou stále pozitivní, data naznačují, že by výroba mohla výrazně přispět k prvním čtvrtletním výsledkům HDP. Je naděje, že ty by se mohly vzpamatovat z neuspokojivých výkonů druhé poloviny roku 2016.“

Newsletter