Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti dolar se obchoduje zpět kolem hranice 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo koruna zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá mírné zisky směrem pod tuto hranici.

Český průmysl odstartoval rok dravě

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v lednu výrazně zlepšily. Index PMI stoupl na 56,1 bodu z prosincových 53,3 bodu a s přehledem pokořil analytiky očekávaných 54 bodů. Meziměsíční nárůst hlavního indexu mezi prosincem a lednem byl podle společnosti Markit Economics, která ho sestavuje, nejsilnější od srpna 2009. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů.     

Růst nových zakázek v lednu oživil a dosáhl nejlepšího výsledku od května. Tempo růstu bylo rovněž silnější než průměr za stávajících 20 měsíců nepřetržitého růstu. Objem nových exportních zakázek sledoval obdobný trend a rostl nejrychlejším tempem od loňského května. Výroba v lednu vzrostla tak jako v jednadvaceti předchozích měsících.     

„Lednový výrobní PMI představuje ostrý start nového roku. Index výroby je na nejvyšší úrovni od loňského července a index zaměstnanosti zaznamenal druhou nejvyšší hodnotu od počátku roku 2011. Společnosti hlásí, že najímaly nové zaměstnance, aby navýšily kapacitu kvůli očekávání vyšší poptávky,“ uvedla ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC Agata Urbanska-Giner. 

Svaz průmyslu: 60 % exportérů pocítilo snížení poptávky z Ruska

Růst důvěry v českou ekonomiku se v lednu zastavil

Newsletter