Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Český průmysl odstartoval rok dravě

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v lednu výrazně zlepšily. Index PMI stoupl na 56,1 bodu z prosincových 53,3 bodu a s přehledem pokořil analytiky očekávaných 54 bodů. Meziměsíční nárůst hlavního indexu mezi prosincem a lednem byl podle společnosti Markit Economics, která ho sestavuje, nejsilnější od srpna 2009. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů.     

Růst nových zakázek v lednu oživil a dosáhl nejlepšího výsledku od května. Tempo růstu bylo rovněž silnější než průměr za stávajících 20 měsíců nepřetržitého růstu. Objem nových exportních zakázek sledoval obdobný trend a rostl nejrychlejším tempem od loňského května. Výroba v lednu vzrostla tak jako v jednadvaceti předchozích měsících.     

„Lednový výrobní PMI představuje ostrý start nového roku. Index výroby je na nejvyšší úrovni od loňského července a index zaměstnanosti zaznamenal druhou nejvyšší hodnotu od počátku roku 2011. Společnosti hlásí, že najímaly nové zaměstnance, aby navýšily kapacitu kvůli očekávání vyšší poptávky,“ uvedla ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC Agata Urbanska-Giner. 

Svaz průmyslu: 60 % exportérů pocítilo snížení poptávky z Ruska

Růst důvěry v českou ekonomiku se v lednu zastavil

Newsletter