Český průmysl oživuje skromněji, růst zakázek slábne

Růst podmínek v českém zpracovatelském sektoru v září druhý měsíc v řade zpomaloval. Index PMI klesl ze srpnových 56,6 bodu na zářijových 55,5 bodu, uvedla dnes společnost Markit Economics. Do poklesu hlavního indexu se promítla výroba, nové zakázky a zásoby vstupů na skladě. Růst nových zakázek byl nejslabší za letošní rok.

Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů. Průměr indexu za celé třetí čtvrtletí byl 56,5 bodu, což je nejvyšší hodnota od druhého čtvrtletí roku 2011.

„Česká výroba v září stále zdravě rostla. Údaje naznačují, že by se oficiální tempo růstu zpracovatelského průmyslu mohlo v nadcházejících měsících udržet. Objevují se ovšem známky zpomalování z nedávného rekordního tempa zaznamenaného v červenci, o čemž svědčí zatím nejslabší nárůst nových zakázek v tomto roce,“ uvedl vedoucí ekonom u společnosti Markit Trevor Balchin.

Údaje podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera ukazují na silný růst ekonomiky i ve třetím čtvrtletí. „Nicméně díky kauze Volkswagen byl dnešní ukazatel PMI částečně zastaralý již před samotným zveřejněním. Zářijové ukazatele důvěry a dnešní PMI tak z pohledu dalšího budoucího vývoje příliš vypovídající hodnotu nemají, jelikož kauza Volkswagen zcela jistě zasáhne důvěru i v tuzemském průmyslu,“ upozornil.

Newsletter