Český průmysl po prosincovém klopýtnutí opět jede. V lednu +10 %

AKTUALIZOVÁNO – Domácí průmysl v lednu meziročně rostl o 9,6 %. Očekávání pracovala s 7,9 %. Vzhledem k prosincovému klopýtnutí dosahujícího „pouhých“ 2,7 % se tak jedná o výrazné zlepšení. Jeho hlavním motorem byl automobilový segment.

Únorová data po očištění o vliv počtu pracovních dní, které byly ve srovnání se stejným měsícem z předchozího roku dva navíc, meziročně vzrostla o 4,3 %. V reálném vyjádření po vyloučení sezónních vlivů pak dosáhla 3,5 %.

Největší nárůst, a to 18,7 %, zaznamenal segment výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů, druhé místo pak patří výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu s 13,8 %.

„Zásadní podíl na rychlém růstu měl automobilový sektor, který v lednu zvýšil výrobu meziročně o téměř 19 procent a přispěl do celkového růstu 3,8 procentním bodem,“ okomentoval dnešní čísla ekonom finanční skupiny Roklen Michal Šoltés. „Vyrobeno bylo celkem přes 130 000 osobních automobilů, což je historicky druhý nejlepší výsledek po listopadu loňského roku. Na výsledku se podepsala silná zahraniční poptávka po autech, v rámci které hned několik hlavních trhů eurozóny zaznamenalo v lednu dvouciferný růst v počtu registrovaných osobních vozů.“

Tržby z průmyslové činnosti meziročně vzrostly o 12 %. Hodnota nových zakázek rostla o 7 %, ty ze zahraničí se zvýšily o 6,1 %, domácí pak o 9,1 %. Největší příspěvek na nových zakázkách měla opět výroba aut (+2,3 p.b.) a výroba elektrických zařízení (+1,6 p.b.).

Dnešní statistika potvrdila zlepšující se kondici českého průmyslu, kterou již naznačily výsledek indexu PMI sledované oblasti. Ten dokonce v únoru dosáhl 57,6 bodů, což je vůbec nejvyšší číslo o dubna 2011. „V únoru očekáváme v porovnání s lednovým výsledkem slabší čísla, která ale budou do velké míry ovlivněna počtem pracovních dní a mírným zhoršením některých předstihových ukazatelů,“ předvídá Šoltés. „Podle našich odhadů růst průmyslové výroby spadne v únoru pod 2 procenta.“

Český průmysl na vzestupu. Podmínky nejlepší od roku 2011

Newsletter