Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Český průmysl sílí 20. měsíc v řadě, tempo slábne

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v prosinci zhoršily. Index PMI klesl na 53,3 bodu z listopadových 55,6 bodu. Pokles se projevil ve všech pěti složkách indexu, který sestavuje společnost Markit Economics. Ukazatel je na nejnižší hodnotě za posledních 17 měsíců, analytici (konsensus Bloomberg) očekávali jen slabý pokles na 55,4 bodu.     

Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů. Prosincová hodnota, ačkoli nejnižší za 17 měsíců, tak stále ukazuje na pokračující růst, trvající již 20 měsíců v řadě. 

„Korekce (silné listopadové hodnoty) je důsledkem poklesu výroby, nových zakázek, zaměstnanosti i zásob… Průzkum PMI nadále ukazuje na růst průmyslu, pouze pomalejším tempem… Rok 2015 ale může být náročný, se slabší zahraniční poptávkou nepříznivě ovlivňující růst. Předpokládáme pokračování současného politického mixu – uvolňování fiskální politiky doplněné stabilní, akomodativní měnovou politikou a letošní růst HDP o 2,4 %,“ uvedla ekonomka HSBC pro region CEE Agata Urbanska-Giner.

Newsletter