Český průmysl silně roste i díky zakázkám z Německa

Tuzemský výrobní sektor je dál silný, ačkoli tempo růstu v srpnu zvolnilo. Index nákupních manažerů (PMI) se snížil z červencových 57,5 na 56,6 bodu, tříměsíční minimum. Tempo růstu výroby, nových zakázek i zaměstnanost v průmyslu od července slábne, i tak ale zůstává silné. Tlaky na růst cen dál povolují.

Zpráva společnosti Markit, která index PMI sestavuje, svědčí o tom, že podnikatelské podmínky se v polovině třetího čtvrtletí stále výrazně zlepšovaly, ačkoli index v srpnu klesl z červencového maxima za 51 měsíců. Index se nad neutrálním prahem 50 bodů drží od května 2013 a aktuální hodnota je vysoko nad dlouhodobým průměrem průzkumu (52,8 bodu).

Data za první dva měsíce třetího čtvrtletí poukazují na nejsilnější kvartální výkon od prvního čtvrtletí roku 2011. Nové zakázky dál prudce rostou, i díky sílícímu zahraničnímu obchodu. Firmy hlásily zlepšení poptávky z Evropy, zejména z Německa, které je hlavním obchodním partnerem Česka.

Česká ekonomika v čele růstu EU. Ženou ji investice

„Český výrobní sektor v srpnu navázal na silný rozjezd druhé poloviny roku. Data za první dva měsíce třetího čtvrtletí poukazují na nejprudší růst od Q1 roku 2011. I přes další kolo velkých náborů byly stále evidentní nedostatečné kapacity. Inflační tlaky se zatím v podstatě nezměnily – ceny vstupů rostly nejpomaleji za pět měsíců a ceny účtované firmami se během měsíce sotva zvýšily,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Trevor Balchin.

Newsletter