Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Český průmysl v listopadu příjemně překvapil

AKTUALIZOVÁNO – Česká průmyslová výroba v souladu s očekáváním a předstihovými ukazateli v listopadu výrazně vzrostla, meziročně o sedm procent. Mimo jeden pracovní den navíc, výrazně k výsledku přispěla také silná poptávka ze zahraniční, která se meziročně zvýšila o 12,7 procenta. Podobná situace nastala i v tržbách, které zaznamenaly růst o více než sedm procent, přičemž rychleji rostly tržby z přímého vývozu ve srovnání s domácími.

Největší podíl na meziročním nárůstu měla výroba motorových vozidel, která přispěla třemi procentními body a zaznamenala růst o více než 15 procent. To potvrzují i zveřejněná data o počtu nově registrovaných vozidel, které za celý rok 2016 vzrostly dle agentury Médea reálně o 18,2 procent. Naopak největší meziroční pokles zaznamenala výroba ostatních dopravních prostředků, který dosáhla pouze 81,1 procent úrovně listopadu předchozího roku.

Výsledek odráží velmi vysokou důvěru v tuzemské výrobě. Ta v listopadu totiž vykazovala v průmyslu nejlepší hodnoty od dubna 2011. Celková důvěra v českou ekonomiku jako celek pak dokonce vystoupala na nejvyšší úroveň od května 2008.

Byť se průmyslové ceny drží stále ve srovnání s minulým rokem na nižší úrovni, což je způsobeno především vyšší srovnávací základnou cen energií z minulého roku, důležitý je trend postupného snižování meziročního poklesu. „Rostoucí proinflační tlaky v ekonomice nutí průmyslové firmy, kterým dle posledních průzkumů výrazně rostou ceny vstupů, promítat tyto změny postupně i do svých vlastních cen. Patrné by to mělo být již v datech ze začátku letošního roku.“ uvedl ekonom společnosti Roklen Jaromír Gec

„Optimismus by měl v české výrobě přetrvat i v následujících obdobích, poukazuje na to jak Index nákupních manažerů, tak konjunkturální průzkum. I proto i nadále očekáváme, že růstový trend přetrvá i v nejbližších měsících.“ doplnil Gec.

„Již nyní lze říci, že výroba aut v ČR byla v loňském roce opět rekordní a automobilový průmysl tvoří stále větší část celkové průmyslové produkce a to i na úkor tradičních odvětví jako je např. strojírenství,“ uvedl analytik firmy Akcenta Miroslav Novák. Dodal, že automobilky působící v ČR loni těžily z velmi solidní poptávky v ČR i v zemích EU. I letošní rok by měl být z pohledu výrobců aut pozitivní. Přesto již nelze počítat s tak silným růstem nových zakázek a tím pádem ani produkce aut jako v roce 2016, míní Novák.

Newsletter