Český trh hypoték stoupl o třetinu

Banky v Česku v 1. čtvrtletí poskytly občanům celkem 21.600 hypotečních úvěrů za 37 miliard korun. Meziročně jde o růst o 8,1 miliardy korun, když ve stejném období loni banky poskytly 17.700 hypotečních úvěrů v objemu 28,9 miliardy Kč. Vyplývá to ze statistik ministerstva pro místní rozvoj. Loňský objem poskytnutých hypoték byl za dobu hypotečního trhu v ČR druhý nejvyšší.     

Objem hypotečních úvěrů letos v březnu se podle údajů společnosti Fincentrum vyšplhal na 16,63 miliardy korun. To sice není nejvyšší úroveň za dobu sledování, ale naposledy byl objem hypoték přes 16 miliard korun v červnu 2013. Rostly i počty uzavřených hypotečních úvěrů.     

Důvodem rostoucího zájmu o hypoteční úvěry jsou podle analytika Fincentra Josefa Rajdla nejen úrokové sazby, ale i akce bank pro klienty a stále relativně levné nemovitosti. „Lidé již zapomínají na poslední pokles cen nemovitostí a více uvažují o jejich nákupu za účelem pronájmu. Avšak v situaci, kdy na hypoteční úvěr dosáhne téměř každý se stabilním příjmem, bude stále obtížnější najít spolehlivé nájemníky,“ dodal Rajdl.     

Sazby hypoték se v březnu propadaly po čtrnácté v řadě

Průměrná úroková sazba hypoték v březnu propadla na 2,16 procenta, a dostala se tak na nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Před rokem činila 2,93 procenta     

Za celý loňský rok banky v Česku loni poskytly občanům 85.900 hypotečních úvěrů za 143,4 miliardy korun. V rekordním roce 2013 to bylo 92.600 úvěrů za 149,3 miliardy korun.

Newsletter