Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Český trh práce: Který region je na tom nejlépe? Překvapení?

Ruku v ruce s dobrou kondicí na trhu práce se objevuje i změna struktury zaměstnání. Lidé častěji pracují jako podnikatelé bez zaměstnanců. Druhý převládající znak českého pracovního trhu je dominantní postavení Prahy. Šestina všech pracujících, a dokonce čtvrtina všech vysokoškoláků pracuje v hlavním městě.

Praha je tahounem českého trhu práce. Více jak 16 procent pracovní síly pracuje na území hlavního města Prahy, což je o přibližně 5 procentních bodů více než ve druhém Jihomoravském a třetím Moravskoslezském kraji. Část této dominance je způsobena i pravidelným dojížděním obyvatel do Prahy za prací, a to především ze Středočeského kraje.

Při pohledu pouze na lidi s dosaženým vysokoškolským vzděláním je dominance Prahy ještě výraznější. Přibližně 28 procent vysokoškoláků pracuje v hlavním městě. Téměř 14 procent ze všech vysokoškoláků pak pracuje v Jihomoravském kraji, který se tak po Praze stává druhým největším centrem vysokoškolsky vzdělaných pracovníků. Kraj Karlovarský má pak nejméně vysokoškoláků ze všech krajů, a to pouze procento a půl.

V meziročním srovnání se mění struktura formy zaměstnání. Celkový počet pracujících osob ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku vzrostl meziročně o dvě procenta. To dokresluje dobrou kondici na trhu práce. Růst zaměstnanosti však není homogenní. Zatímco, počet podnikatelů bez zaměstnanců se zvýšil o sedm procent, počet podnikatelů s zaměstnanci klesl o šest procent. Zaznamenali jsme tedy přesun pracovní síly z pozice většího podnikatele do systému podnikání bez zaměstnanců. Počet zaměstnanců se meziročně zvýšil o dvě procenta.

Newsletter