Český trh překonal region, hvězdou Erste +6 %

České akcie dnes uzavřely se ziskem 1,55 % a výrazně svou výkonností překonaly okolní trhy. Hlavním tahounem byly akcie Erste Bank, které pozitivně zareagovaly na výsledky stress testů ECB a také na zvýšené doporučení od JP Morgan. Akcie Erste nakonec posílila o 5,68 % a zavřela na objemu 700 tis. zobchodovaných kusů na ceně 545 korun. Komerční banka také posílila, ale většinu svých zisků během dne kvůli vybírání zisků odevzdala. Komerční dnes otestovala téměř 4900korunovou hladinu, což představovalo růst o 2,5 %, nicméně odpolední prodeje srazily cenu akcie k 4800 korunám. ČEZ otevíral na ceně 613 korun, kde se neudržel, neboť následoval sektor utilit v Evropě, který klesal. Prodejci otestovali na ČEZu 600 korun, kde se již zvýraznila poptávka, která dostala akcie zpět nad tuto úroveň. Dále klesají akcie Philip Morris, na tomto titulu dlouhodobě operuje zahraniční prodejce. Dnešní objem na burze dosáhl nadprůměrných 733 mil. korun.

Testy ECB: Propadlo 25 bank, nejhorší italské a řecké (+ komentář)

Akcie v Budapešti dnes oslabují o 1 %, z důvodu výraznějšího poklesu akcií Richter Gedeon (-2,5 %). Akcie této firmy stále trpí díky zhoršeným podmínkám v Rusku a post-sovětských republikách. Nízká cena rublu je hlavním problémem, se kterým se tato firma potýká. Také MOL se obchoduje v červených číslech poté, co Goldman Sachs snížila svou cílovou cenu na 14550 HUF ze 16000 HUF. Goldman Sachs snížila svou prognózu ceny ropy a následně zkorigovala většinu svých cílových cen pro hlavní ropné firmy, například BP, OMV nebo ENI. OTP mírně klesá (0,25 %) a obchoduje se ještě nad úrovní 4000 HUF.

Goldman Sachs sráží výhled pro ropu, čeká slabší vliv OPEC na trh

Polské akcie jsou mírně v plusu, WIG20 aktuálně posiluje o 0,4 %. Na růstu trhu měly největší zásluhu akcie bank Getin +6 %, PKO +1,23 % a PEKAO +0,7 %, ale i KGHM měla slušnou výkonnost se ziskem 1 %. Poklesy v sektoru utilit brzdily větší růst indexu WIG20, PGE oslabuje o 1,25 % a například Tauron ztrácí 0,4 %.

Newsletter