Český vývoz „válí“: Rusko-ukrajinský konflikt jako by nebyl

Běžný účet platební bilance, který zahrnuje veškeré ekonomické transakce české ekonomiky se zahraničím, skončil v únoru v přebytku 33 miliard korun.

Běžný účet platební bilance dosahuje za první dva měsíce letošního roku o téměř deset miliard vyššího přebytku než za stejné období loňského roku. Ten byl přitom historicky rekordní, co se českého zahraničního obchodu týče. Proto aktuální čísla týkající se platební bilance nelze hodnotit jinak než v superlativech.

Intervence ČNB loni přinesly českému exportu 22 miliard

Tuzemským exportérům stále pomáhá intervenčně oslabená koruna, avšak jen ona za jejich úspěšností není. Ta je také dána evidentní schopností přeorientovat se na nové trhy v reakci na geopolitické otřesy, zejména ten mezi Ukrajinou a Ruskem. Navzdory loňským pesimistickým proroctvím si zatím rusko-ukrajinský konflikt na českém zahraničním obchodě v podstatě nevybírá žádnou významně negativní daň.

Běžný účet platební bilance by měl „v plusu“ skončit za celý letošní rok. Je však otázka, zda vyrovná, nebo dokonce předčí loňský přebytek, přesahující 26 miliard korun.

Newsletter