Cesta za úspěšnou kariérou? Je potřeba mít dobrého partnera

V Americe koluje jedno přísloví – za každým úspěšným mužem stojí dobrá manželka. Podle posledního průzkumu to ale platí u obou pohlaví. Lidé ve stabilním manželství mají v kariéře větší šanci na úspěch než ti v tom nestabilním, informoval server CNBC.

Výzkumníci z Carnagie-Mellon University v Pensylvánii provedli průzkum 163 manželských párů a jejich závěrem bylo, že lidé ve stabilním manželství, kde se oba navzájem podporují, mají větší pravděpodobnost, že se vydají na dráhu lukrativnějších kariérních výzev. Ti, co takové výzvy přijali, zažili větší osobní růst, štěstí a mentální pohodu už jen o pár měsíců později.

„V našem průzkumu jsme přišli na to, že rozhodnutí, která lidé dělají v určitých okamžicích svých životů, jako například jít si za obtížnou pracovní příležitostí, mají pro ně velký význam v dlouhodobějším horizontu,“ uvedl vedoucí studie a profesor psychologie Brooke Feeney.

Mnoho úspěšných lidí  již dříve v médiích hovořilo o tom, jak důležité je pro ně mít po boku skvělého partnera. Jedním z příkladů je i bývalý prezident Spojených států Barack Obama.

„Bez mé ženy Michelle bych nikdy nic nedokázal,“ řekl Obama v show Oprah Winfreyové v roce 2011. „To, co mě drží zdravého, psychicky vyváženého a schopného bojovat s tím velkým tlakem, je má žena. Nejenže je skvělou první dámou, ale je to prostě moje všechno. Spoléhám na ni každodenně v tolika různých věcech,“ uvedl před šesti lety bývalý prezident.

Rituály boháčů: Šest dobrých zvyků, kterými se inspirovat

Jedním z dalších typických příkladů je pár Mark Zuckerberg a jeho žena Priscilla Chan. Letos při své řeči na Harvardské univerzitě zakladatel Facebooku řekl, že Priscilla ho inspirovala, aby svou práci bral v podstatě jako dobrovolnickou činnost.

„Priscilla je nejdůležitější osobou mého života. Bezpečně tedy mohu říct, že je to nejlepší, co mě na Harvardu potkalo,“ uvedl v emotivní řeči Zuckerberg.

Risk je zisk. Jak se to naučit?

Tato podpora ale není jednostranná. Pokud je vhodné ukazovat příklady na známých osobnostech, je nutno uvést příklad světoznámého páru z hudebního odvětví, a to Beyoncé a jejího manžela Jay-Z. „Pomáhá mi na tolika různých úrovních mého života. Nebyla bych ženou, jako jsem dnes, pokud bych se neprovdala za tohoto skvělého muže. Dává mi takový základ k životu,“ uvedla americká zpěvačka.

Co tedy mají lidé dělat, aby postrčili své drahé polovičky k nějaké nové pracovní příležitosti? Podle výzkumníků z Carnagie-Mellon University by měli vyzařovat entusiasmus k dané příležitosti. Ujistit svého partnera, že má schopnost ji zvládnout a diskutovat s ním o výhodách nové role či výzvy.

„Partneři vám mohou významně pomoci se chopit důležitých životních příležitostí. Na druhou stranu je mohou i snadno ‚zamést pod koberec‘ tím, že vás nebudou podporovat,“ uvedl závěrem profesor Feeney.

Chcete být miliardářem? Běžte na Harvard!

Newsletter