ČEZ a EPH se mohou utkat o podíl ve Slovenské elektrárne

Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského chce získat dvoutřetinový podíl v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE), který prodává italská energetická skupina Enel. Hospodářským novinám (HN) to řekl zdroj blízký vedení holdingu. Zájem o převzetí podílu už minulý týden oznámila i energetická společnost ČEZ. 

Třetinový podíl v SE vlastní stát, zbytek patří skupině Enel, která je nejzadluženější energetickou společností v Evropě. Prodej akcií SE je součástí jejího plánu prodat majetek v hodnotě 4,4 miliardy eur. Firma tím chce snížit dluh na zhruba 37 miliard eur (více než bilion Kč). Nabídky na koupi akcií Slovenských elektráren by se podle zdroje HN měly podávat ještě během září.

Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006, kdy v soutěži o dvě třetiny akcií podniku zvítězil právě před ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za kontrolní podíl v SE zaplatil 840 milionů eur.

EPH loni na Slovensku koupil devětačtyřicetiprocentní podíl s manažerskou kontrolou ve Slovenském plynárenském priemyslu a stejný podíl i ve Stredoslovenské energetice. Sloven- ská aktiva už EPH tvoří zhruba polovinu z dvaatřicetimiliardového provozního zisku před odpisy. 

Newsletter