ČEZ a KB ubránily Praze zisky. Tématem zůstává Ukrajina

Pražská burza v úvodu týdne na rozdíl od evropských indexů rostla a připsala si 0,22 %. Napětí mimo jiné vlivem dodatečných sankcí Západu vůči Rusku kvůli sestřelenému letadlu malajsijských aerolinek eskaluje a investoři se obávají dalších sankcí. Výrazně se tak nedařilo ruskému indexu Micex, který odepsal 2,67 %. Ruské telekomunikace jsou po pondělním obchodování níže o 3,36 %, dopravní služby -2,94 %, finance -2,81 % a ropa a zemní plyn -2,31 %.

Pochmurné klima bylo dnes vidět téměř nad celou Evropou. Ve středoevropském regionu nejvíce odepsal rakouský ATX -0,57 %, který se ještě doposud vzpamatovává z tzv. bail-in, kdy se na nákladech záchrany zestátněné rakouské banky Hypo Alpe Adria budou podílet i věřitelé. Nedařilo se ani polskému WIG -0,17 % a naopak překvapivě zakončila v plusu pražská burza +0,22 %, kterou vedla Komerční banka +0,93 %, VIG +0,78 % a energetika ČEZ +0,67 %. Naopak ve smolném období pokračuje Erste, která se obchoduje poblíž 500 Kč, zakončila na 508,1 Kč, tj. -1,01 %.

Ve středu odstartuje tuzemská výsledková sezóna. Před otevřením trhu bude čísla za 2Q reportovat Unipetrol.

Západoevropské indexy byly o něco volatilnější. Německý DAX odepsal procento, francouzský CAC pak 0,68 %, španělský IBEX 35 -0,49 %, italský FTSE MIB -1,48 % a britský FTSE -0,22 %. Německý DAX táhla dolů Commerzbank -1,7 %, chemický koncern BASF -1,6 % a Deutsche Post -1,6 %.

Na britském indexu FTSE dnes maloobchodní řetězec Tesco +1,3 % oznámil změnu generálního ředitele. Současného CEO Philipa Clarka by měl nahradit Dave Lewis, který nyní působí jako manažer výrobce spotřebního zboží Unilever +0,4 %.

Zákon ještě letos, převod devizových půjček na forintové příští rok, potvrdil maďarský ministr hospodářství

Šéf řetězce Tesco končí. Pololetní výsledky budou zklamáním

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter