ČEZ má novou dozorčí radu. Otevřel stát cestu ke změnám?

 Ministr financí Andrej Babiš obměnil dozorčí rady společností Mero, Čepro či Aeroholding. To je to méně zajímavé. Náhle došlo na nové složení dozorujícího orgánu energetiky ČEZ. Je tím otevřena cesta k dalším změnám v čele firmy?

Stát skladbu dozorčí rady ČEZ obměnil takřka kompletně, u sedmi z osmi postů, které stát v dozorujícím orgánu tuzemské energetiky má. Dosavadní místopředseda dozorčí rady Václav Pačes ji nově vede. Jiří Borovec, náměstek ministra obrany, je nově místopředsedou dozorčí rady, usedne v ní také Jiří Týc či ministra Babiše náměstek na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht.

„My jsme do dozorčí rady nominovali nové lidi, tři z nich pracovali v ČEZu, takže jsou odborníci a my očekáváme, že nová dozorčí rada bude profesionálnější,“ reagoval ministr financí Andrej Babiš. „Z té nominace je jednoznačná propojenost z minulých dob mezi ministrem financí a těmi nominovanými. Já jsem si vždycky dával velký pozor, aby opozice měla svými odborníky účast v dozorčí radě společností,“ oponoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

ČEZ vyplatí dividendu 40 korun na akcii, rozhodla valná hromada

Valný hromada ČEZ v pátek rozhodla o výplatě dividendy 40 korun na akcii z výsledku roku 2013. Stát tak získá zhruba 15 miliard korun. Změny v dozorčí radě by mohly otevírat cestu případným budoucím tlakům na obměnu výkonných orgánů, managementu. Přáním ministerstva financí do dalších let velmi pravděpodobně bude mimo jiné inkasovat právě atraktivnější dividendu. Půjde také o Temelín.

Newsletter