Německý Ifo index ukázal větší zlepšení, než dosahoval konsensus trhu. Euro z dat nikterak výrazně neprofituje, obchoduje se nadále nad 1,1930 EURUSD. Měny regionu mírně sílí. Koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny kolem 25,36 za euro.

ČEZ potvrdil: Chceme 66% ve Slovenských elektrárnách

Tuzemská energetika ČEZ odeslala oficiální vyjádření zájmu o většinový 66% podíl ve slovenské energetice Slovenské elektrárne, který nabízí dosavadní vlastník, italská energetika Enel.

„Propojení ČEZ a Slovenských elektráren přinese synergie v provozní rovině i rozvoji jaderných a vodních elektráren v obou zemích,“ uvedl ČEZ v prohlášení. Zároveň zdůraznil nezbytnost podrobné analýzy a rozhodnutí o dalších otevřených otázkách, zejména výstavby jaderné elektrárny Mochovce.

Slovenské elektrárně jsou provozovatelem jaderných, vodních a uhelných zdrojů s celkovou instalovanou kapacitou 5,7 GW a produkcí elektřiny v objemu 22,8 TWh v roce 2013. EBITDA výsledek Slovenských elektráren v roce 2013 dosáhl rozsahu 710 milionů eur při čistém zisku 356 milionů eur.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák v nedávném exkluzívním rozhovoru pro Roklen24 řekl, proces divestice Enelu běží a zájemci by nezávislé nabídky měli podávat během listopadu. „My toto aktivum sledujeme a máme ještě čas na to se toho nějakým způsobem zhostit. Enel nabízí 66 procent, postoj slovenské vlády jako spoluakcionáře je zásadní,“ prohlásil v rozhovoru, publikovaném na Roklen24 o uplynulém víkendu. „Slovenská akvizice by byla zajímavá z pohledu propojení energetických soustav obou zemí, které historicky propojené byly,“ řekl.

Martin Novák: Energii si brzy vyrobíte sám

Martin Novák: Vůči dění v energetice je teď ČEZ výjimkou

ČEZ získal 7,5 milionů eur ze srbské arbitráže

Newsletter