ČEZ: Tendr na dostavbu Temelína a Dukovan zatím nechystáme, projekty rozvíjíme

ČEZ v tuto chvíli z obchodního hlediska nepřipravuje vypsání nového tendru na dostavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany, oba projekty nicméně rozvíjí. Uvedla to společnost v tiskové zprávě poté, co místopředseda dozorčí rady Václav Pačes v neděli řekl, že tendr na dostavbu jedné z elektráren by mohla firma vypsat v příštím roce.

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže společnost stále považuje projekt nového jaderného zdroje z hlediska Česka za důležitý pro energetickou bezpečnost státu. Bude ale záležet na nové státní energetické koncepci. Ta má být vypracována do konce roku 2014. Pro další postup bude důležitý komplexní vládní plán. Další kroky bude možno říci až v návaznosti na tento materiál.

„Já se domnívám osobně, že pravděpodobně příští rok dojde k rozhodnutí, které případně skutečně povede k vypsání nového tendru,“ řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce Pačes. Podle něj existují varianty dostavby jednoho nebo dvou bloků Temelína, nebo dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech.

ČEZ zrušil zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín na začátku dubna. Tomu předcházelo oznámené stanovisko vlády, že kabinet nemůže garantovat výkupní ceny elektřiny z rozšířeného Temelína.

Podle Pačese bude cena elektrické energie v budoucnu stoupat a stát má navíc i jiné zájmy než ekonomické, například v oblasti energetické bezpečnosti. Zmínil také potřebu nových zdrojů kvůli plánovanému uzavírání některých uhelných elektráren a blížícímu se konci životnosti Dukovan v roce 2025.

Dva nové bloky temelínské elektrárny měly víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Stavba měla být podle plánu dokončena v roce 2025 a nové bloky měly být v provozu 60 let. Odhady nákladů dostavby se pohybovaly mezi 200 a 300 miliard Kč.

Pačes (ČEZ): Nový tendr na Temelín možná již příští rok

Newsletter