Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

ČEZ v 1Q slabší na všech úrovních, přes „krizi energetiky“ potvrzuje celoroční výhled

(Aktualizováno 13:25) Energetická skupina ČEZ za první čtvrtletí roku vykázala tržby 53,2 miliardy korun, což znamená meziroční pokles o 11 procent. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 21,1 mld. Kč, tedy ve srovnání s prvním kvartálem roku 2013 klesl o čtvrtinu. Úrovní čistého zisku 9,9 mld. Kč společnost zaostala za loňským výsledkem (1Q13) o 44 procent. Akcie ČEZu reagovaly v úvodu obchodování poklesem o 1,8 %, který prohlubují na -2,3 % k 578 Kč.

Výsledky podle společnosti reflektují zhoršující se podmínky podnikání v energetice, klesající velkoobchodní ceny elektřiny spolu se stagnací ekonomiky v Evropě. „Meziroční vývoj zisku ovlivnilo navíc teplotně nadprůměrné a srážkově podprůměrné první čtvrtletí roku 2014 a mimořádné výnosy v prvním čtvrtletí roku 2013.“

Do celoročního výsledku mohou promluvit opravné položky

ČEZ navzdory nepříznivému vývoji vnějších podmínek v 1Q potvrzuje v únoru stanovený výhled, v rámci něhož očekává celoroční EBITDA ve výši 70,5 mld. Kč a čistý zisk 27,5 mld. Kč, tj. meziroční pokles o 14 % resp. o 22 %. Rok 2013 společnost zakončila s EBITDA 82,1 mld. Kč, čistým ziskem 35,2 mld. Kč a provozními výnosy 217,3 mld. Kč. Do meziročně horšího výsledku dle společnosti promluvil především trend klesajících cen elektřiny, mimořádný výnos z obchodování s emisními povolenkami v roce 2013, dále zhoršení národních regulatorních podmínek v jihovýchodní Evropě a mimořádné výnosy v roce 2013 (z prodeje Elektrárny Chvaletice a vyřazení CEZ Shperndarje z konsolidace).

Očekávaný čistý zisk za 2014 je indikován bez zahrnutí opravných položek k dlouhodobému majetku, jejichž dopad na celoroční výsledky bude záviset především na vývoji regulace v Evropě a vývoji energetického trhu, uvedl ČEZ.

Předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš upozornil, že společnost meziročně snížila zadlužení o 9,4 miliardy korun a jako jedna z mála evropských energetik si udržela rating od agentury S&P na historicky nejvyšší úrovni „A-“ a to se stabilním výhledem. Agentura Moody‘s v březnu potvrdila své hodnocení dlouhodobých závazků ČEZu na úrovni „A2“, výhled negativní.

Beneš: Krize energetiky se prohlubuje, v současnosti nelze investovat

„Nejistota v Evropě trvá, krize energetiky se prohlubuje, přesto se skupině ČEZ na rozdíl od konkurence daří díky obezřetné finanční politice nadále udržet finanční rovnováhu,“ uvedl Beneš.

ČEZ spolu s výsledky za 1Q14 uvedl, že k 1.5. 2014 má pro rok 2015 předprodáno 77 procent plánované produkce elektřiny, pro rok 2016 již 44 % a 16 % pro rok 2017.

Energetiky zatěžuje dlouhodobý pokles velkoobchodních cen elektřiny na evropském trhu. Cena se aktuálně pohybuje okolo 34 EUR/MWh. V březnu byl zahájen proces tzv. backloadingu emisních povolenek, tj. dočasného odebírání povolenek ze systému emisního obchodování. V průběhu roku 2014 má být ze systému odebráno celkem 400 mil. tun emisních povolenek.

V centru pozornosti zůstává evropská reforma (EU ETS) o nastavení pravidel energetického trhu v Evropě. Evropská rada v březnu odsunula rozhodnutí o závazných cílech pro rok 2030 na konec roku 2014. „Pro evropské energetiky to znamená prodlužování situace, za které prakticky nelze realizovat ani plánovat významné investice,“ uvedl ČEZ.

„Evropská energetická transformace ještě není zdaleka za námi. Trh se stabilizuje zřejmě až v roce 2017. Do té doby bude citelný pokles zisku ČEZ nejspíše nadále pokračovat,“ uvedl hlavní ekonom Roklen24.cz Lukáš Kovanda.

Odloženo bylo také rozhodnutí o termínu dostavby nových bloků Jaderné elektrárny Temelín. ČEZ 10. dubna tendr zrušil a současně potvrdil, že příprava projektu jako takového pokračuje. Vláda v současnosti odmítla poskytnout garance cen elektřiny potenciálně vyrobené v nových blocích JE Temelín, zároveň ale deklarovala zájem na dalším rozvoji jaderné energetiky v ČR s tím, že do konce roku připraví pro tuto oblast komplexní plán.

ČEZ minulý měsíc uvedl, že představenstvo navrhne za rok 2013 hrubou dividendu ve výši 40 Kč na akcii. O návrhu rozhodne valná hromada dne 27. června 2014. Navrhovaná částka představuje 61 % z konsolidovaného zisku po zdanění. 

ČEZ zneužil pozici na trhu, rozhodl bulharský regulátor

Bulharská komise na ochranu hospodářské soutěže (KZK) dnes obvinila české energetické společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouskou EVN ze zneužití postavení na trhu. Poskytovatelům televizních, telefonických služeb a internetu stanovily nesmyslně vysoké ceny za přístup ke svým rozvodným sítím, uvedl úřad podle agentury Reuters. Společnosti prý porušily antimonopolní regule. Firmy mají 30 dní na odvolání, následně na ně budou uvaleny pokuty.

Trojicí zahraničních distributorů energie se již zabývá bulharský energetický regulátor DKEVR, který kvůli sporu o zaplacení údajného dluhu distributorů zahájil jednání o případném odebrání prodejních licencí. Podle bulharských médií se dnes jednání regulátora neúčastnil dostatečný počet komisařů, aby byl úřad usnášeníschopný ve věci sporu o zaplacení údajného dluhu. Řízení o odebrání licence je reakcí na to, že firmy nezaplatily údajný dluh v celkové výši 318 milionů leva (4,5 miliardy Kč) bulharské státní energetické společnosti NEK. Distributoři ale tvrdí, že státní firmě nic nedluží, naopak NEK jim prý nezaplatila peníze za instalace větrné a solární energie.

Jak uvedla šéfka bulharské divize ČEZ Kremena Stojanovová, firma s energetickou společností NEK neustále jedná a není pravda, že rozhovory ztroskotaly, jak uvedla některá média. „Nedosáhli jsme žádného výrazného posunu, jsme ale optimisté a doufáme, že dosáhneme brzy pozitivního výsledku. Stále doufáme, že bude celá procedura zastavena,“ dodala Stojanovová.

Newsletter