ČEZ za tři čtvrtletí klesl zisk i tržby, i kvůli odstávkám reaktorů

AKTUALIZOVÁNO: Skupina ČEZ vykázala za první tři čtvrtletí čistý zisk ve výši 14,7 miliardy korun. Po očištění o mimořádné vlivy obecně nesouvisející s běžným hospodařením roku dosáhl čistý zisk 16,7 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o deset procent. Akcie ČEZ na pražské burze po výsledcích stagnují na úrovni 456 korun za akcii.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) klesl o desetinu na 43,8 miliardy korun. Z meziročního poklesu o 4,6 miliardy korun způsobil pokles realizačních cen vyrobené elektřiny 4,5 miliardy Kč. Tržby meziročně klesly o pět procent na 145,1 miliardy Kč.

Pokles výroby elektřiny v jaderných elektrárnách se podařilo téměř nahradit zvýšenou výrobou v uhelných a plynových zdrojích a celkově proto výroba poklesla pouze o jedno procento. Přispěl k tomu zejména stabilní provoz všech tří komplexně obnovených bloků Elektrárny Prunéřov.

„Nejvýznamnější událostí v uplynulém čtvrtletí byla naše dohoda se Sokolovskou uhelnou. Výsledkem je uzavření nové smlouvy na dodávky sokolovského hnědého uhlí až do roku 2025, prodej elektrárny Tisová do rukou Sokolovské uhelné a závazek obou stran učinit všechny kroky k ukončení všech běžících soudních procesů a řízení,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Za celý letošní rok Skupina ČEZ nadále očekává čistý zisk očištěný na úrovni 18 miliardy Kč. „Relativně nízký čistý zisk, který očekáváme ve čtvrtém čtvrtletí, má vedle tradičních sezónních vlivů dva významné faktory. Nárůst odpisů a pokles kapitalizovaných úroků související se zařazením komplexně obnovené Elektrárny Prunéřov do majetku. A dále letos nemůžeme počítat s loňským vrácením části daně za emisní povolenky z let 2011 a 2012, které ve čtvrtém čtvrtletí 2015 přineslo do zisku 3,8 mld. Kč,“ uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Odhad celoroční EBITDA byl upřesněn na úroveň 56 mld. Kč, a to zejména z důvodu prodloužení odstávek jaderných zdrojů především v důsledku poruchy turbíny 2. bloku v Temelíně.

Skupina ČEZ dále posílila svou roli největšího alternativního dodavatele zemního plynu a stala se dvojkou na českém trhu. Prodej zemního plynu meziročně vzrostl o 11 procent.

V oblasti rozvojových aktivit se podařilo doplnit nabídku poskytovaných energetických služeb pro firemní zákazníky. Společnost ČEZ ESCO koupila dodavatele vzduchotechniky AZ Klima, který má za sebou více jak 4000 projektů a je jedničkou na českém trhu v oblasti integrovaných systémů topení, chlazení, větrání a klimatizace.

Pozitivní vývoj české ekonomiky potvrzuje rostoucí spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce, která vzrostla meziročně o 0,9 %, po klimatickém a kalendářním očištění o 0,4 procenta.

Analytici k výsledkům ČEZ
Analytik J&T Banky Bohumil Trampota poukázal na to, že ČEZ dnes snížil odhad celoročního provozního zisku na 56 miliard z dosavadních 58 miliard Kč. Loni za celý rok ČEZ vykázal provozní zisk 65,1 miliardy Kč. „Navzdory tomu, že jsme toto snížení čekali, předpokládáme, že to bude důvod, proč akcie firmy budou reagovat negativně,“ uvedl. „Očekávali jsme menší korekci výhledu, a to k 57 miliardám korun,“ podotkl také analytik Fio banky Jan Raška.
„Dosažené výsledky za devět měsíců se zdají být velmi blízko k celoročním cílům, ale čtvrté čtvrtletí přinese kromě pravděpodobných pokračujících odstávek jaderných bloků také nárůst odpisů zejména s uvedením obnovené uhelné elektrárny Prunéřov do provozu, tedy vyšší náklady,“ dodal analytik Petr Hlinomaz.
„Výsledky jsou zejména odrazem cen energií na trhu. Ačkoliv se velkoobchodní ceny elektřiny v únoru odrazily ode dna, realizační ceny jsou letos na nižší úrovni než v loňském roce a výrazný nárůst nelze očekávat ani ve zbytku roku,“ řekl Lukáš Hendrych z auditorské a poradenské sítě BDO.
Podle analytika BH Securities Martina Vlčka bude v následujícím období navíc tlačit na pokles cen elektřiny jako konkurenčního zdroje energie opětovný pád cen ropy. „ČEZ hrozí podobný osud, jaký postihl nedávno německé operátory RWE a E.ON, to jest postupné utlumování aktivit v oblastí starých fosilních paliv a orientace na obnovitelné zdroje,“ uvedl.

Newsletter